Yaşam

Elektronik Alışverişin Geleceği

Online Alışveriş

Teknolojinin müşteri beklentileriyle buluştuğu internetten alışveriş, dünyanın her yerinde, ülkemizde olduğu gibi internet alışverişi ( B2C ) kategorisinde yer alır. Geleneksel alışverişin ve elektronik ticaretin birlikte yapılabildiği Migros, A101, gibi perakende ve sanal alışveriş imkânı sunan sektörün ve bunun yanında hepsiburada.com veya gittigidiyor.com gibi sadece internet üzerinden online alışverişler anlamına gelir. 2018 yılında, dünya genelinde 1,8 milyar insan online alışveriş yaptı. 2018 yılı, toplam e-ticaret satışları 2,8 trilyon Dolara ulaşmıştır ve tahmini olarak 2021 yılında 4,8 trilyon Dolara ulaşacağı beklenmektedir.

Müşteriler son zamanda, mobil cihazlardan daha fazla elektronik alışveriş yapmış ve mobil cihazlarını çeşitli sanal alışveriş işlemleri için giderek daha fazla kullanmaya başlamışlardır. 2018 yılının son döneminden itibaren, bilgisayarlar ile akıllı telefonlar yaklaşık aynı miktarda e-ticaret yapıyorlardı. Ancak, sanal market web site ziyaretleri açısından mobil cihazlar bir numaraya yükseldi.

Online alışveriş müşterileri arasında satın alma oranları ürün kategorisine göre büyük farklar göstermektedir. Ayakkabı, giyim, elektronik ürünler ve turizm dünya genelinde en çok talep gören kategorilerdir.

En çok ziyaretçisi olan elektronik online alışveriş siteleri

1- hepsiburada.com
2- gittigidiyor.com
3- n11.com
4- trendyol.com
5- teknosa.com
6- morhipo.com
7- vatanbilgisayar.com
8- koctas.com.tr
9- istanbulbilisim.com
10- bauhaus.com.tr
11- tatilsepeti.com
12- etstur.com
13- jollytur.com
14- setur.com.tr
15- anitur.com
16- trivago.com.tr

İlgili Makaleler