Yaşam

Nesli tükenmekte olan hayvanlar

Soyu Tükenmekte Olan Tehlikedeki Hayvanlar

Habitat yok olması, tropikal ormanlarda yaban hayatı popülasyonları için büyük tehditler arasında yer alıyor. Dünya’da yaşayan bazı hayvan türlerinin nesli tükenmesine neden oluyor. Hayvanların soylarının azalmasında en önemli etkenler habitat değişimi, iklim değişikliği, diğer türlerin alanlarını işgal etmesi ve insanların kaçak avlanmadır. Neslinin tükenmesinde yardıma ve korumamıza en çok ihtiyaç duyan güzel canlılar hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuya bilirsiniz.

Goriller (Gorillas)

Goriller

Bilim insanları, Goril DNA’larının en az %95 insanlara benzediğini söylemektedir. Gorillerin basit araçlar yaptığı ve kullandığı görülmüştür. Gorillerin karmaşık sosyal gruplarda yaşadığı bilinmektedir. Keder ve şefkat gibi duygular gösterdiğini göstermiştir.

Beş Goril alt türünden ikisi, Cross River Gorilleri ve Dağ Gorilleri, 1996’dan beri IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) tarafından kritik tehlike altında olarak sınıflandırılmıştır. Şu anda vahşi doğada sadece 250’den az yetişkin Cross River Gorillas ve 2012’deki araştırmalara göre 950 kadar Dağ Gorili vardır.

Amur Leoparı (Amur Leopard)

Amur Leoparı

Amur Leoparı, IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) tarafından 1996 yılından bu yana, 70’ten az sayıda var olduğu düşünülmekte. Bu sebepten kritik tehlike altında soyu tükenen hayvanlar olarak sınıflandırılmıştır. Amur Leoparı, güzel kürkü için avlanıp öldürülüyor, yaşam alanı insan yerleşimi ve tarım uygulamaları için yok ediliyor.

Deniz kaplumbağaları (Sea turtles)

Deniz kaplumbağaları

İki tür deniz kaplumbağası dünyanın en çok nesli tükenmekte olan türler arasındadır: Deniz kaplumbağaları (Hawksbill Turtle ve Leatherback Turtle) hızlı şekilde yok olmakta. 1996 itibariyle, IUCN (Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği) kritik tehlike altında soyu azala bir tür olarak sınıflandırdı. Leatherback kaplumbağası IUCN tarafından Savunmasız olarak listelenmiştir, birçok alt Deniz kaplumbağası türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Orangutan

Nesli tükenmekte olan hayvanlar 1

İnsanlar gibi tüm Orangutanlar son derece zekidirler. Orangutanlar ayrıca insan DNA’sının % 96’sından fazlasını paylaşır. Binyıldan bu yana, Orangutanların iki türünden biri olan Endonezya’daki Sumatra adasına özgü bir türdür olan Sumatra Orangutanı (Pongo abelii) IUCN tarafından kritik tehlike altında olarak sınıflandırılmıştır. Yaşadıkları tropik yağmur ormanlarının yok olması sonucu Dünyada yaşamını sürdüren Orangutan sayısının tahmin edildiği kadarı ile 7000 dir. Sumatra Orangutan’ın soyu azalmaya devam ediyor.