Teknoloji

Windows 10 Genel Ürün Anahtarları

Microsoft’un genel ürün anahtarlarından birini kullanarak, herkes Windows 10’u yükleyebilir. Bazı sınırlamalar da dahil olmak üzere bilmeniz gerekenler şunlardır.

Microsoft, Windows’un çeşitli sürümleri için düzenli olarak ücretsiz ürün anahtarları yayımlar. Genel ürün anahtarları veya varsayılan anahtarlar olarak da bilinen bu anahtarlar, bunların ne için olduğu veya neden kullanmanız gerektiği belirgin değildir.

Windows 10 size ücretsiz bir kopyasını verecek misiniz? Herhangi bir makinede kullanılabilir mi? Ve neden Microsoft bunları ücretsiz olarak kullanılabilir hale getirmektedir? Daha yakından bakalım.

Windows 10 Genel Ürün Anahtarları Nelerdir?

Genel ürün anahtarları, kullanıcıların makinelerine Windows’un herhangi bir sürümünü yüklemelerine olanak sağlar. Windows’un her sürümünün kendi anahtarı vardır.

Aşağıda herkes için genel lisans anahtarlarının listesi bulunmaktadır. Windows 10 sürümleri. Yüklemek istediğiniz sürümü bulun ve gerektiği gibi kullanın. Burada verilen ürün anahtarları yalnızca belirli bir Windows sürümü yüklemenize veya Windows’u geçici olarak etkinleştirmenize izin verir. Burada 2020 yılında kullanılabilir tüm Windows 10 genel ürün anahtarları nın bir listesi vardır.

 • Windows 10 Home: YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7
 • Windows 10 Home N: 4CPRK-NM3K3-X6XXQ-RXX86-WXCHW
 • Windows 10 Home Single Language: BT79Q-G7N6G-PGBYW-4YWX6-6F4BT
 • Windows 10 Pro: VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T
 • Windows 10 Pro Education: 8PTT6-RNW4C-6V7J2-C2D3X-MHBPB
 • Windows 10 Pro Education N: GJTYN-HDMQY-FRR76-HVGC7-QPF8P
 • Windows 10 Education: YNMGQ-8RYV3-4PGQ3-C8XTP-7CFBY
 • Windows 10 Education N: 84NGF-MHBT6-FXBX8-QWJK7-DRR8H
 • Windows 10 Enterprise: XGVPP-NMH47-7TTHJ-W3FW7-8HV2C
 • Windows 10 Enterprise S: NK96Y-D9CD8-W44CQ-R8YTK-DYJWX
 • Windows 10 S: 3NF4D-GF9GY-63VKH-QRC3V-7QW8P

Genel Lisans Anahtarı Nasıl Kullanılır?

İlk olarak, Windows 10 USB yükleyicisini takın ve normalde yaptığınız gibi Windows 10’u yüklemeye devam edin. Lisans anahtarı sayfasında, yukarıdaki lisans anahtarlarından birini girin ve sonraki düğmeyi tıklayın. Anahtar doğruysa, bir sonraki adıma izin verilecektir.

Windows Genel Ürün Anahtarları Yasal mı?

Evet, bilgisayarınıza Windows yüklemek için genel bir ürün anahtarı kullanarak yanlış bir yanı yoktur. Ancak, bunu yaparken bazı önemli kısıtlamalar ile birlikte gelir.

En önemlisi, genel bir anahtar hiçbir kullanım hakkı vermez. Bunun yerine, yalnızca Windows’u yüklemenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır. 30 ila 90 gün içinde (anahtara bağlı olarak) genel anahtarın süresi dolacak ve tam bir perakende anahtarı ile aktive etmeniz gerekir.

Teoride, Microsoft genel bir anahtar kullanarak Windows etkinleştirmenize asla izin vermez. Windows’u genel bir ürün anahtarı kullanarak etkinleştirmeye çalışırsanız, ekranda aşağıdaki iletiyi görürsünüz:

Geçerli bir dijital lisans veya ürün anahtarınız olmadığı için Windows’u bu cihazda etkinleştiremeyiz. Geçerli bir lisansınız veya anahtarınız olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki Sorun Giderme Sorunu’na bakın. (0x803f7001)

Microsoft’un denetimlerini bir şekilde atlatsanız bile (evet, bunu yapmanın yolları vardır), Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi’ni (EULA) ihlal etmiş olacaksınız ve kovuşturmaya tabi tutulabilirsiniz.

Windows 10’da Neden Genel Ürün Anahtarları Kullanmak istenir?

Belki de bir yazılım parçası için ücretsiz bir deneme düşündünüz aynı şekilde jenerik ürün anahtarları düşünmek en iyisidir. Evet, tüm özelliklere erişebilirsiniz ve uygulamayı adım adım uygularsınız, ancak erişimi korumak için bir noktada biraz para harcamanız gerektiğini biliyorsunuz.

Bunlar, sistem oluşturan veya Windows’u sanal ortamda çalıştırmak isteyen kişiler için idealdir.

Genel Ürün Anahtarı Nasıl Yükseltilir?

Windows’u yüklemek için genel bir ürün anahtarı kullandıysanız, bu anahtarı kolayca tam perakende sürümüyle değiştirebilir ve böylece işletim sisteminizi silmenize ve yeniden yüklemenize gerek kalmadan Windows’un yasal bir kopyasını edinebilirsiniz.

Not: Bu adımları takip etmeden önce, öncelikle bir Windows ürün anahtarının perakende sürümünü satın almanız gerekir. Bunları doğrudan Microsoft çevrimiçi mağazasından satın alabilirsiniz. Bazı üçüncü taraf satıcıların da geçerli yasal anahtarları olabilir, ancak çalışacaklarını garanti edemeyiz.

Hazır olduğunuzda Ayarlar uygulamasını açın ve Güncelleme ve güvenlik> Etkinleştirme> Windows sürümünüzü yükseltin> Ürün anahtarını değiştir seçeneğine gidin.

Ekranda yeni bir kutu açılır ve satın aldığınız perakende anahtarını girmeniz istenir.

Anahtarınız yasalsa, etkinleştirme işlemi başlar. İşlem, Microsoft sunucularının ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak birkaç saniye ile birkaç saat arasında sürebilir.

İlgili Makaleler