Teknoloji

VPN’iniz Olsa Bile Korunamayacağınız 3 Şey

vpn güvenlik

VPN (virtual private network) bir çok şey için harikadır;  halka açık Wi-Fi’ye girdiğinizde şifrelerinizi korumak,
Netflix yayınlarına , youtube ye veya wikipedia ulaşmak vb. VPN ler büyüyen ve gelişen bir pazar olduğu için, VPN’lerin nasıl çalıştığını anlamak ve VPN ‘lerin yapamayacağı birkaç şeye değinmek istedim.

vpn - güvenlik
IT security

Kurumsal iş Yerlerinde Oyun Oynamak veya İnternete girmek;

Ne yazık ki kurumsal bir şirkette bir VPN ile diğer arkadaşlarınızın bakışlarından korunamazsınız. İlk olarak, şirket tarafından verilen bilgisayarların ve telefonların çoğu şirkete özel uzaktan yönetim yazılımı ile birlikte gelir.
Genellikle, IT‘yi bir şeyi düzeltmek için aradığınızda, doğrudan bilgisayarınıza bağlanabilir ve ekranınızı görebilirler. İkincisi, birçok şirket IT departmanı, çalışanların onaylanmış bir kaynaktan gelmediği sürece ek tarayıcı eklentileri ve yazılımları yüklemelerini engellemek için firewell engelleri koyarlar. Ve genellikle engelli olanlar senin güzel zaman geçirmeni sağlayacak uygulamalardir.

Son olarak, şirketinizin internetinde çalışan bir VPN almayı başarsanız bile, IT belirli bir IP adresine bağlı olduğunuzu görebilir – VPN kullandığınızı anlayabilir. Mecburen eve gelene kadar beklemek zorundasınız.

veri güvenliği - vpn
pishing

VPN Sizi virüslerden ve takiplerden koruyamaz ;

Vpn leri arabalar gibi düşünün. En iyi VPN ile dolaşmak, siyah renkli ayrıca siyah camlı zırhlı bir mercedes ile gideceğin yere en hızlı ve şekil bir biçimde gitmek gibidir. Ama yine de sadece bir araba tehlikeli yollara sapmana engel olamaz. VPN’ler yasaklı bir siteye geçiş sırasında sizi korur, ancak hedef web sitenize ulaştığınızda, güvende kalmak size kalmıştır.

Bir kimlik avı e-postası mı açtınız?
Kötü amaçlı yazılım yüklü bir ek indirdiniz mi?
Önceden yüklenmiş bir keylogger trojan tarafındanmı izleniyormusunuz?
VPN’ler sizi orada kurtaramaz.

oligarşi
oligarsi goverment

İnternet bağlandığında sizi çevrimiçi hale getirirler ;

Hiper-kapitalist bir bağlantıya karşı koruyamaz . VPN ‘ler sizi sadece engellenen sitelere götürebilirler…