Teknoloji

Hız Testi Vodafone

hız testi bağlantı hızınızı Mbps cinsinden ölçer, yani Saniyedeki Megabit. Mbps, ISP endüstri standardıdır, böylece sonucunuzu geniş bant planınızın hızıyla kolayca karşılaştırabilirsiniz.

  • kbps  veya  Kilobit / Saniye  – Bir kilobit 1000 bittir ve bitler olası en küçük bilgi birimidir (biraz açma / kapama anahtarı). Bu tipik olarak mobil bağlantılar tarafından kullanılıyordu, ancak mobil operatörler hızlandıkça megabitlere geçiyorlar.
  • kB / s  veya  Saniyede KiloByte  – Bayt sekiz bitten oluşur, bu nedenle bir kilobayt sekiz kilobite eşittir. Bilgisayarınızdaki dosya boyutları genellikle bayt cinsinden ölçülür, bu nedenle genellikle indirme yardımcı programları tarafından kullanılan kilobaytları görürsünüz. Her ikisi de B harfiyle başladığından, kısaltmalarda bunları bitlerden ayırmak için kullanıldığında baytlar büyük harfle yazılır.
  • Mbps  veya  Saniyede Megabit  – Daha önce tartıştığımız gibi varsayılan. Bir megabit yapmak 1000 kilobit alır.
  • MB / s  veya  Saniyede MegaByte  – Bir megabayt yapmak için sekiz megabit gerekir. Bilgisayarınızdaki dosyaların çoğu megabayt cinsinden ölçülür ve hızlı bir bağlantınız varsa, bunun indirme yardımcı programlarında kullanıldığını görürsünüz.

Hız testimizi başka bir ölçümle karşılaştırıyorsanız, lütfen aynı birimi kullandıklarından emin olun. Aksi takdirde, bir seviye karşılaştırması elde edemezsiniz ve beklediğinizden çok daha düşük veya daha yüksek sonuçlar görebilirsiniz.

Hız Testi Vodafone 1

Hız Testi Vodafone

Teknoloji Şehri İstanbul projesi kapsamında mevcut 4.5G şebekesi üzerinde gerçekleştirdiği test ile 3.5 GHz spektrum bandının kapsama ve performans etkisini ölçen ilk operatör oldu

Vodafone, 5G teknolojisinin getireceği yüksek data ihtiyacını karşılamak için hem kapsama hem de yüksek hızlara ulaşabilecek en uygun bant olan 3.5 GHz bandını Türkiye’de mevcut 4.5G şebekesini kullanarak test eden ilk operatör olduğunu duyurdu. Teknoloji Şehri İstanbul projesi kapsamında 3.5 GHz TDD bandında test kullanım izni olan Vodafone, testi 20 MHz spektrum bandı ve 4×4 MIMO (Çoklu Anten) teknolojisini destekleyen ticari anten ve radyo ekipmanı kullanarak gerçekleştirdi. Huawei işbirliği ile gerçekleştirilen test sonucunda 185 Mbps hıza ulaşıldı.