Sağlık

Sağlıklı Yaşam Önerileri

İşte sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak birkaç iyi alışkanlık.

Bugün insanların çoğu yaşamlarında fiziksel stres veya zihinsel stres yaşıyor. İşlerinde sağlıklarına, mutluluklarına ve yaşamlarının diğer yönlerine odaklanmak için çok meşguller. Sağlıklı alışkanlıklara bağlı kalmak, daha iyi bir yaşam sürmenize ve çevrenizle nasıl etkileşime girdiğinizde olumlu bir değişiklik getirmenize yardımcı olabilir.

Daha iyi bir diyet yapın

Kahvaltıyı hayatınızın en önemli yemeği yapın. Tabağınıza yeterli gıdaları sağlamanın yanı sıra gün boyunca size yeterli enerji vermenize yardımcı olan daha sağlıklı yiyeceklerle doldurun. Diyetinize daha fazla meyve ve sebze ekleyin. Yumurtalar ayrıca hayatınızda iyi bir protein kaynağıdır ve tahıllarla kahvaltı için bir zorunluluktur.

40 yasindan sonra saglikli kalmanin yollari avakado yiyin
Sağlıklı Yaşam Önerileri

Bol Su için

Çok fazla sıvı için. Gün boyunca içmek için daima suyunuzu yanınızda bulundurun. Yüksek kalorili kafeinli içeceklere ve gazlı içeceklere bağımlı olmaktan kaçının. Kahvaltınızı tamamlamak için doğal meyve suyu arasından seçim yapın. Her sabah dolu bir bardak su içerek güne başlayın.

Alkol Alışkanlığınıza Limit Koyun

Yoğun haftalık program nedeniyle kafein ve alkol hayatınızda bir zorunluluk olabilir ve alkol hafta sonu iyi bir kaçış olabilir. Alkol alımını sağlığınızı bozmayacak şekilde sınırlayın. Aşırı alkol tüketmek, yaşam tarzınızı ve sağlığınızı etkileyebilir.

40 yasindan sonra saglikli kalmanin yollari alkol azaltin

Tütün kullanmaktan kaçının

Tütünün sağlıksız olduğu ve çoklu hastalıklara neden olduğu kanıtlanmıştır. Sigara içmek hiç de sağlıklı bir seçenek değildir ve her koşulda kaçınılmalıdır. Mümkün olduğunca çabuk sigara alışkanlığını bırakın.

Yürüme

Sabah yürüyüşü, gün boyunca sağlıklı ve aktif kalma alışkanlığıdır. Her sabah koşacak kadar tembel iseniz, en azından bir yürüyüşe çıkın ve temiz sabah havasını soluyun. Vücudunuzun sağlıklı kalması için en az 10 dakikalık yürüme gereklidir. Bakkal alışverişi veya sadece sabah yürüyüşü içeren aktiviteler bulun .

40-kirk yasindan sonra saglikli kalmanin yollari
Sağlıklı kalmanın yolları

Keyif alabileceğiniz fiziksel aktiviteleri seçin

Bir spor veya kaslarınızı hareket ettirmenizi gerektiren bir etkinliğe katılın. Akşam arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz bir oyun seçin veya bir spor salonuna katılın. Vücudunuzun yediklerinizin besinlerini emebilmesi için günde en az 30 dakika biraz fiziksel aktivite yapın.

Ellerinizi sık sık yıkayın

Parmaklarınızın ucunda maksimum bakteri bulunduğundan, ellerinizi temiz tutun. Herhangi bir hastalığı önlemenin en basit yoludur. Yemek yemeden önce ellerinizi yıkamak için sabun ve su kullanın. Acil durumlarda sırt çantanızda el dezenfektanı bulundurun.

Wikipedia, pinterest.de, facebook.com, pinterest.co.uk, Bilkent Üniversitesi,

İlgili Makaleler