Sağlık

Sağlıklı Bir Bağışıklık Sisteminin Anahtarı

Sağlıklı Bir Bağışıklık Sisteminin Anahtarı, gastroenteroloji

Bağırsak bakterileri, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır.

İnsan vücudu trilyonlarca bakteriye ev sahipliği yapmaktadır, bu da kendi hücrelerimizden % 10 undan daha fazladır. Gastrointestinal sistemde, bu mikroplar genellikle yararlıdır, sindirime yardımcı olur. Bunun yanında B ve K vitaminlerini sentezleme işine yaralar. Ayrıca araştırmalarda bizim bağırsak bakterilerinin bağışıklık sistemimize yardımcı olduğu ve çeşitli şekillerde bizi sağlıklı tuttuğunu göstermiştir.

Örneğin, yararlı bakteriler epitel ve mukozal dokularımızda patojenik (hastalığa neden olan) bakterilerin kök salmasını önler. Ve bu kommensal bakteriler ayrıca bağışıklık sistemini hastalığa neden olan patojenler ile zararsız antijenler arasında daha iyi ayrım yapması için eğitir ve bu da alerji gelişimini önlemeye yardımcı olur.

Her gece nasıl daha iyi uyuyabilirim.

Benzer şekilde, “iyi” bakteri, bağışıklık sisteminin antijenlere duyarlılığını etkileyerek, bağışıklık sisteminin vücudun kendi dokularına saldırdığı koşullar olan otoimmün hastalıkları önlemeye potansiyel olarak yardımcı olabilir.

Bakteriler ayrıca yararlı antikorlar üretir ve bağırsak proteinlerinin ekspresyonunu tetikler, bu da bağışıklık sisteminin iç yaralanmaları onarmasına neden olur.

Bağırsak mikrobiyotası hakkında gerçekler.

  • İnsan mikrobiyotası, bakteriler, virüsler ve mantarlar dahil trilyonlarca hücreden oluşur.
  • En büyük mikrop popülasyonları bağırsakta bulunur. Diğer popüler yaşam alanları arasında deri ve cinsel organlarda bulunur.
  • Mikrobiyal hücreler ve onların genetik materyali olan mikrobiyom, doğumdan itibaren insanlarla birlikte yaşar. Bu ilişki normal sağlık için çok önemlidir.
  • Gastrointestinal sistem içinde yaşayan mikroorganizmalar yaklaşık 4 pound biyokütleye sahiptir. Her bireyin kendine özgü bir tür karışımı vardır.
  • Bağırsak florası (mikrobiyota mikrobiyom) beslenme, bağışıklık, beyin ve davranış üzerindeki etkiler için önemlidir . Normal mikrop dengesinde bozulmaya neden olan bir dizi hastalıkta rol oynamaktadır.