Sağlık

Evcil hayvanlarda yüksek tansiyon

Evcil hayvanlarda yüksek tansiyon

İnsanlar gibi hayvanlar da yüksek tansiyonun neden olduğu kardiyovasküler hastalıklardan muzdariptir . Genel olarak bu dalgalanmalar, zamanında tedavi edilmezse evcil hayvanınızın sağlığını etkileyebilecek hastalıklardan kaynaklanır.

Bir hayvanın yüksek tansiyondan muzdarip olduğunu, nedeninin ne olduğunu ve hangi tedavinin izleneceğini bilmek önemlidir; bu nedenle aşağıdaki ilgi makalesini hazırladık.  

İlgili Makaleler

Evcil hayvanlarda tansiyon neden yükselir?

Evcil hayvanlarda hipertansiyon, diyabet, kardiyovasküler hastalıklar veya tiroid problemleriyle ilişkili herhangi bir gibi hayvanın çektiği çok daha güçlü bir hastalıktan kaynaklanan ikincil bir semptomdur.

Başka bir durumdan kaynaklanmadan bir köpeğin yüksek tansiyona yakalanması olası değildir.

Şu anda daha yaşlı hayvanların ve obez koşullarda hipertansiyona yakalanma eğiliminde olduklarını kanıtlayan hiçbir kayıtlı çalışma bulunmamakla birlikte, bazı uzmanlara göre, bu koşulları karşılayan evcil hayvanlar yüksek tansiyona daha fazla maruz kalmaktadır.

Evcil hayvanınızın kan basıncını kontrol etmenin önemi

Hayati organların işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirebilmesi için evcil hayvanın kan basıncının cinsine göre belirlenen aralıklar içinde kalmasını sağlamalıyız. 

Vücudunuzdaki bir şey iyi çalışmazsa, evcil hayvanınızın sağlığında büyük sorunlara neden olabilir, burada zaman zaman hayvanın kan basıncını ölçmenin önemi yatar.

Yüksek tansiyon evcil hayvanınızın gözlerini, kalbini, böbreklerini ve hatta sinir sistemini etkileyebilir; Yılda en az bir kez gözden geçirme yapılması tavsiye edilir. 

Neyse ki, hayvanın hipertansiyondan muzdarip olduğunu zamanında keşfetmek, riski en aza indirmemize yardımcı olur, çünkü iyi tedavi ile onu stabilize etmek mümkün olacaktır.

Hipertansiyonun birincil bir patoloji olmadığını unutmayın, bu nedenle bu durum büyük olasılıkla diğer daha ciddi hastalıklardan kaynaklanmaktadır, bu nedenle değişikliğe neyin sebep olduğunu zamanında tespit etmek için basıncını kontrol etmek gerekir.

Evcil hayvanların tansiyonu nasıl ölçülür?

Hayvanlarda kan basıncını ölçmenin iki yolu vardır. En yaygın olanı, gerilimi almak için doppler adı verilen özel bir cihazın kullanıldığı non-invazivdir .

Bu işlem en az üç defa basınç okuması yapacak olan veteriner hekim tarafından yapılır .

İkinci yol, pratik olmadığı için veteriner kliniklerinde yaygın bir prosedür olmamasına rağmen , invaziv olarak bildiğimiz şeydir . Bu prosedürde, doğrudan bir kan damarı içinden bir kan örneği alınır. 

Evcil hayvanlarda yüksek tansiyon nasıl tespit edilir?

Hayvanın ne zaman yüksek tansiyona sahip olduğunu söylemek çok zor değil. Körlük veya retina dekolmanı belirtileri gösterdiğinde evcil hayvanınızın hipertansiyondan muzdarip olduğunu fark edebilirsiniz 

Hayvanların genellikle sergilediği bir başka semptom, aşırı huzursuzluk veya nöbetlerdir. Hayvanın ruh hali, bir şeylerin yanlış olduğunu anlamanın anahtarıdır.

Zamanla herhangi bir hipertansiyon belirtisini tespit etmek için evcil hayvanın davranışını sık sık gözlemlemek çok önemlidir, bunun hayvanın ölümüne neden olabileceğini unutmayın.

Evcil hayvanlarda hipertansiyon için risk faktörleri nelerdir?

Hayvanların 8 yaşından itibaren hipertansiyona yakalanması olağandır. İlk yıldan 8 yaşına kadar her yıl en az bir kez kan basıncınızı kontrol etmeniz önerilir. 

8 yıl sonra, herhangi bir sorundan kaçınmak için yılda en az iki kez kan basıncını almak en iyisidir, ancak bu, her bir özel duruma büyük ölçüde bağlı olduğundan bu, veteriner tarafından belirlenecektir.

Etkileyen bir diğer önemli faktör, hayvanın cinsidir, çünkü bazıları genellikle diğerlerinden daha duyarlı ve hassastır. Bundan bağımsız olarak, her birinin bir kılavuz görevi gören bir referans değeri vardır.

Hayvanlarda yüksek tansiyonun tedavisi ve önlenmesi

Evcil hayvanlarda yüksek tansiyonu önlemenin bir yolu yoktur, çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu çok daha ciddi bir hastalığın sonucu olarak ortaya çıkan bir sorundur, dolayısıyla önlenmesi birincil patolojinin erken tespitine bağlıdır. Bu nedenle, hipertansiyon oluşturan nedene saldırmak uygundur.  

Bazen hayvana, onu rahatlatmaktan sorumlu olan dozlarda ilaç verilebilir. Bununla birlikte, bu, bazı hayvanların vazodilatör ilaçlara zayıf bir reaksiyon gösterdiği ve bu da basınçta daha fazla artışa neden olduğu gibi göründüğü kadar basit değildir.

İnsanlarda yüksek tansiyonun hayvanlarla aynı olmadığını anlamak önemlidir, bu nedenle evcil hayvanınız basınçta bir artış yaşarsa, ilk önce veteriner hekime danışmadan ilaç kullanmamalısınız çünkü ölümüne neden olabilir.

Bu nedenle böyle bir durumda uzmanların gerekli önlemleri alabilmesi için veteriner kliniğine en kısa sürede gitmelisiniz .

Evcil hayvanlarda kan basıncını yükseltmek, hayal ettiğimizden çok daha derin bir konudur. O kadar önemlidir ki, özellikle evde evcil hayvanınız varken gerekli tüm bilgilere sahip olmanız gerekir.

Gözetim altında tutmayı ve yılda en az bir kez basınç kontrolü yaptırmayı unutmayın. Anormal bir şey fark ederseniz, onu veterinere götürmek için bir saniye tereddüt etmeyin, böylece uzman hipertansiyondan kaynaklanan nedeni tespit edebilir ve onu doğru şekilde tedavi edebilir.

Kaynak: hospital veterinari

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı