Sağlık

Bitter Çikolatanın Yan Etkileri Nelerdir?

Bitter Çikolatanın Zaraları

Kaygı

Bitter çikolatadaki (genel olarak diğer çikolatalar) kafein nedeniyle aşırı alım anksiyete sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, ölçülü olarak tüketin.

Kalp ritmine etkisi

Bitter çikolatanın kalp için büyük faydaları vardır. Ancak içerdiği kafein duyarlı kişilerde düzensiz kalp atışına neden olabilir. Bazı araştırmalar çikolata, kafein ve aritmi arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, ölçülü olmak gerekir.

Diyabet

Kakao, diyabet hastalarında kan şekeri kontrolüne olumsuz etki edebilir. Bu konuda araştırmalar devam ediyor. Şeker hastalığınız varsa bitter çikolata tüketip tüketemeyeceğinizi lütfen doktorunuza danışın.

Hamilelik ve Emzirme

Hamile ve emziren kadınlar için bitter çikolata (ve genel olarak diğer çikolatalar) normal miktarlarda güvenlidir. Aşırıya kaçmayın (kafein içeriği nedeniyle). Ölçülü tüketin.

Kafeinle İlgili Diğer Olası Sorunlar

Bitter çikolatadaki kafein, aşağıdaki koşulları da kötüleştirebilir. Bu koşullara sahip kişiler, ölçülü olarak bitter çikolata tüketmelidir:

  • İshal
  • Glokom
  • Yüksek tansiyon
  • Huzursuz bağırsak sendromu
  • Osteoporoz

Bununla birlikte, bitter çikolatanın tek başına bu sorunlardan herhangi birine neden olabileceği konusunda daha az bilgi vardır. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa lütfen doktorunuza danışınız.

Sonuç

Bitter çikolata, sağlıklı bir inceliktir. İnsan sağlığını geliştiren önemli antioksidanlar içerir. Ama aynı zamanda çok fazla kalori ile birlikte gelir. Bu nedenle, ölçülü olmak önemlidir. Herhangi bir sorun yaşamadan faydalarından yararlanmak için günde bir yaklaşık 25 gr (hatta yarısı) yemediğinize emin olun.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı