Listeler

Nesli Tükenen Türler

Yıllar geçtikçe, hayvanların yok oluşu, hastalıklar, diğer türlerin alanlarını istila etmesi, iklim değişikliği gibi doğal olaylardan veya deniz seviyelerindeki değişikliklerden, insanların gezegenimize ve floraya verdiği zararlardan yok olmaktadır. Aniden nesli tükenen Dinozorları, hayvanları yok eden istisnai bir doğa olayı olarak düşünebiliriz. Fakat gerçek şu ki hayvanlar ve Habitat için endişelenmemiz gerekir, çünkü farklı türler düzenli bir şekilde yok oluyorlar.

Araştırmalara göre, tehlikenin sorumlusu insanoğlu ve nedenleri de şöyle sıralanıyor:

İlgili Makaleler
  • Şehirleşme ve Yoğun tarım uygulamaları nedeniyle doğal yaşam alanlarının yok olması.
  • Zirai tarım alanlarında bilinçsizce kullanılan kimyasallar (Zararlılar ve yabani ot ilaçları, gübre, vb.) kaynaklı kirlilik.
  • Hastalıklar ve yabancı türlerin alanlarını istilası.
  • İklim değişikliği.
  • Avlanma

Soyu tükenen canlılar, Dünya doğayı koruma vakfına (WWF) göre her yıl en az 10.000 tür sonsuza kadar kaybolduğuna inanılıyor, bu tür büyük yok oluştan emin olmamakla birlikte, yine de endişe verici bir yok oluş sessizce devam etmekte.

Bu yazımızda biz insanlığın sonsuza kadar soyu tükenmiş inanılmaz hayvanların bir özetini bulacaksınız.

Dalıcı Martı Giller (Great Auk)

Nesli Tukenen Dalıcı Martı (Great Auk)
Nesli Tukenen Dalıcı Martı (Great Auk)

Dalıcı Martı (Great Auk) Kuzey Atlantik’te ve Kuzey İspanya da yaşamış bulunan büyük ve uçamayan bir kuş. Ortalama boyu 75-85 cm dir ve yaklaşık 5 kg ağırlığındaydı. Dalıcı Martı (Great Auk), yiyecek için su altında avlanmasına yardımcı olan güçlü bir yüzücüydü. Son Auks kolonisi Eldey adasında yaşıyordu ve 19. yüzyılda hepsi öldürülmüştü.

Kısa bacaklı gergedan (Teleoceras)

Soyu Tükenen Kısa bacaklı gergedan
Soyu Tükenen Kısa bacaklı gergedan (Teleoceras_Horsfall)

Kısa bacaklı gergedan (Teleoceras), Kuzey Amerika’da Yaklaşık 9.5 ila 8 milyon yıl önce geç Miyosen dönemi çağında yaşamış otobur memeli Kısa Bacaklı Gergedan soyu tükenmiş bir türdür.

Kısa bacaklı gergedan’ın (Teleoceras) modern gergedanlardan çok daha kısa bacakları vardı, bu yapısı ile modern gergedandan daha çok su aygırına benzemekteydi. Su aygırı gibi, muhtemelen yarı suculdu. Kısa bacaklı gergedan (Teleoceras) tek bir küçük burun boynuzu vardı. Ağırlığı 1.06 tona ulaşan oldukça ağır bir hayvandı.

Dodo

Nesli Tukenen hayvanlar dodo
Resim: Dodo Yale Peabody Müzesi, New Haven, Connecticut

Uçamayan bir tür olan Dodo binlerce yıl, Afrika’nın güneydoğu kıyısındaki Mauritius’ta adasındaki yaşadı, Adaya gelen Hollandalı denizciler Dodo’nun yaşadığı ormanlarda ağaç kesmesi ve birlikte getirdikleri hayvanlarının hakimiyeti sonucu yırtıcılara alışkın olmayan dodo ve yumurtaları ve 1700 lü yıllarda dramatik bir şekilde yok oldu.

Yünlü Mamut (Woolly Mammoth)

Nesli Tukenen hayvanlar Yunlu Mamut Woolly Mammoth
Nesli Tukenen hayvanlar Yunlu Mamut (Woolly Mammoth)

Günümüz fil ile yakından ilişkili olduğuna inanılan muazzam bir memeli. Mamutlar ve modern filler, birkaç milyon yıl öncesine ait ortak bir atadan geliyorlar. Ataları yaklaşık 3,5 milyon yıl önce Afrika’dan göç etti ve kuzey Avrasya ve Kuzey Amerika’ya yayıldı. Yaratık 4 metreden uzun boyluydu ve 6 tondan fazla ağırlığa sahipti. Kürkle kaplıydılar ve kavisli dişleri kolayca 5 metre uzunluğunda olabilir! Yünlü mamutların genellikle kuzeyde kaldığı düşünülmektedir. Yünlü Mamut 10.000 yıl önce insanlar tarafından avlanma ve iklim değişikliğiyle yaşam alanlarının ortadan kalkmasıyla ortadan kayboldu.

Kılıç dişli kedi (Sabre-toothed Cat)

Nesli Tukenen hayvanlar Kilic disli kedi Sabre-toothed Cat Smilodon_Knight
Nesli Tukenen hayvanlar Kilic disli kedi (Sabre-toothed Cat Smilodon_Knight)

Genellikle kılıç dişli kaplanlar veya kılıç dişli aslanlar olarak adlandırılırlar, İsimlerine rağmen, soyu tükenmiş kılıç dişli kediler sadece aslanlar, kaplanlar, leoparlar, pumalar, Siyam ve diğer canlı kedilerle çok yakından ilgilidir.  55 milyon ile 10.000 yıl önce var oldular. Kılıç dişli kediler, bazı türlerde 50 cm uzunluğa sahip olan uzun köpek dişleri için adlandırılmış etoburdular. Kansas’ın merkezinde ve doğusunda fosil kalıntıları bulunmuştur. Bir aslanın neredeyse iki katı genişliğindeydi. Kılıç dişli kedi’nin (Saber-tooth Cat) yok olmasının sebebi, avladıkları büyük otçulların azalması ve yok olmasına bağlı olabileceğine inanılıyor. Diğer nedenler iklim değişikliği ve insanlardır.

Tazmanya Kaplanı (Tasmanian Tiger)

Nesli tukenen Tazmanya Kaplani (Thylacinus - Tasmanian Tiger)
Nesli tukenen Tazmanya Kaplani (Thylacinus – Tasmanian Tiger)

Tazmanya kaplanı ya da Tazmanya kurdu (Thylacinus cynocephalus), Avustralya, Tazmanya ve Yeni Gine’ye özgü büyük bir etobur keselidir.

Kaplanlar ve Kurtlar ailesinden olmayan Tasmanya kaplanı, büyük boy bir köpek giller görünümündeydi. Boyu burundan kuyruk ucuna kadar yaklaşık 2 metre ve ağırlığı yaklaşık 30 kg dır. Kaplanlar ile benzerliği koyu çizgileri olmasıdır. 1936’da Tasmanya Hobart Hayvanat Bahçesi’nde sonuncu Tazmanya kaplanının ölmesi ile soyu tükendi.

Moa Kuşu

Nesli Tükenen Türler 1
Nesli tükenen Mao kuşu

Moa Kuşu, Yeni Zelanda’ya özgü 3 mt ye varan boyları ve 240 kg ağırlıkları ile oldukça iri ve uçamayan bu kuş ot oburdu. Moa Kuşu yetişkinliğe 10 yılda gelebildikleri için adaya gelen Maori’ler tarafından kolaylıkla avlandılar ve türleri yok oldu.

Kaynak: Scientific American, Wikimedia, OneKind, Florida Museum,