Listeler

Dünya’nın 20 Harikası

Gezegene dağılmış 20 görsel ve tarihi hazinede bir yolculuk bu makalede.

2007 yılında, İsviçreli işadamı ve maceracı Bernard Weber tarafından Dünya çapında 100 milyondan fazla insanın oylarıyla yapılan ” Modern Dünyanın Yeni Yedi Harikası ” listesi gün ışığına çıktı . Bu yeni listenin, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri veya Büyük Giza Piramidi gibi etkileyici eserleri içeren “Antik Dünya Harikalarının 7 Harikası” nın ünlü listesinin bir güncellemesi olması amaçlanmıştır. Dünya’nın o kadar büyük ve güzel bir yer olduğuna inanıyoruz ki, sadece 7 harikanın bir eksiklik olduğuna ve birçok benzersiz güzelliği dışarıda bıraktığına inanıyoruz. Bu sebeple görülmesi gereken Dünyanın 20 Harikası’nın listesini oluşturduk. 

İlgili Makaleler

Angkor Tapınakları, Kamboçya

Kamboçya’nın Siem Reap kentindeki Angkor tapınakları, hiç şüphesiz, kaçırmamanız gereken dünya harikalarından biridir. Bu muhteşem tapınakların ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu anlıyoruz. Angkor tapınaklarında kaybolmak, birçok nedenden dolayı Kamboçya’ya seyahat etmek için fazlasıyla yeterli. Güneşin doğuşunu ana tapınağında görme fırsatınız varsa kaçırmamalısınız.

Angkor Tapınakları, Kamboçya

Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio de Janeiro

Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Brezilya şehrinin simgesi Kurtarıcı İsa , Brezilya’ya seyahat edecekseniz görebileceğiniz dünya harikalarından biridir. Heykel tepesine tırmanmak ve tepeden şehrin muhteşem manzarasını seyretmek, olağan üstü bir hatıradır. Ipanema veya Pao de Açucar plajları, oradan ayrıcalıklı bir açıdan görülebilir. Güzel bir Kurtarıcı İsa Heykeli fotoğrafı çekmek istiyorsanız, her gün aynı amaçla, sabırla orada toplanan yüzlerce turistten uzak dumanız gerekeceğini unutmayın!

Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio de Janeiro

Colorado Büyük Kanyonu, Amerika Birleşik Devletleri

Colorado’nun Büyük Kanyonu’nun hangi fotoğraflarını görmüş olursanız olun, oraya vardığınızda ve canlı olarak gördüğünüzde, böylesine ihtişamla nefes nefese kalacaksınız. Bu Mars manzarası, Colorado Nehri’nin milyonlarca yıllık erozyonundan oluşuyor ve tadını çıkarmak için farklı bakış açıları sunuyor. Elbette, fırsatınız varsa, onu maksimum özüyle görmek için helikopterle uçmaktan çekinmeyin. UNESCO Dünya Mirası Colorado’nun Büyük Kanyonunu ziyaret etmek, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacağınız seyahatte bir zorunluluktur.

Colorado Büyük Kanyonu

Iguazú Şelalesi, Brezilya ve Arjantin

Bu, iki ülkenin paylaştığı tek dünya harikasıdır. Iguazú Şelalesini canlı görmek Avatar’ın manzaralarından biri olmaya benziyor ve orada bir kez duygu gözyaşlarının düşmesi şaşırtıcı değil. Brezilya tarafından onları neredeyse içeriden görebilirsiniz ve Arjantin’den onları bütünüyle görmek için daha iyi manzaraların keyfini çıkaracaksınız. Her iki yer de destansı.

Iguazú Şelalesi

Paskalya Adası, Şili’den Moai

Şili’nin Paskalya Adası’nda bulabileceğiniz dünyanın en gizemli harikalarından biri . Orada, Moai denilen yüzlerce devasa taş kafa, ufku tam bir uyum içinde gözlemliyor. Oraya nasıl ulaştılar? Gerçek anlamı nedir? Kimse tam olarak bilmiyor. Açık olan şu ki, buranın dünyanın başka bir köşesinde bulunamayacak özel bir büyüsü var.

Paskalya Adası, Moai

Machu Picchu, Peru

Peru da bulunan UNESCO Dünya Mirası listesindeki Machu Picchu görmek için çok daha fazlasına sahip olduğunu unutmayın. Aguas Calientes Peru kasabasından ulaşılan bu kutsal şehir, birçok gezginin büyük hayalidir ve oraya gitmek büyük bir duygu uyandırır. Kutsal şehirden inanılmaz panoramik manzaraların tadını çıkarmak için yakındaki iki zirveden birine tırmanabilirsiniz, ancak yolun yokuş yukarı olduğunu ve biraz fiziksel çaba gerektirebileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Machu Picchu, Peru

Çin Seddi, Çin

Hala merak edilen Çin Seddi

Çin Seddi’nin uzunluğu yaklaşık 9.000 kilometre. Çin Seddi, stratejik konumu ve göçebe işgalcilere karşı koruyucu bir bariyer olarak, duvarın imparatorların emriyle gece gündüz gözetleme ve koruma personeli vardı. Çin Seddi gezegendeki en büyük yapıdır. Çin Seddi’nin uzaydan görünüşü mümkün olduğunu söyleyen şehir efsanesi yanlış olsa da, büyüklüğü, onu bir kez yaşadığınızda, Çin topraklarının enginliği içinde kaybolan kocaman, sonsuz bir taş yılan gördüğünüzü düşünmenizi sağlayacaktır. Ziyaret edilecek en popüler yerler Badaling, Mutianyu, Xifengkou, Simatai ve Jiayuguan’dır. Ancak kitle turizminden uzakta tadını çıkarabileceğiniz düzinelerce başka kasaba var.

Çin Seddi

Çin Seddi Maratonu

1999’dan beri Danimarka’nın ünlü seyahat acentesi Albatros’un bir girişimiyle her yıl Mayıs ayında Çin Seddi maratonu duvarda yapılıyor.

Çin Seddi’nin en uzak ve kırsal kesimlerinden Pitoresk ve büyüleyici Huangyanguan Geçidi, koşucuların deneyimin sürdüğü 42 kilometrede kazanmak için mücadele etmesi gereken 5.164 basamaktan oluşuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki maratonlarla aynı mesafeye sahip olmasına rağmen, profesyonel sporcular bile mücadelenin çok daha zor olduğuna işaret ediyor. Çin Duvarı’ndaki maratonun son yarışında 60’tan fazla ülkeden 2.500’den fazla kişi katıldı.

Tac Mahal, Hindistan

Dünyada evrensel olarak hayranlık uyandıran Taj Mahal, Babür imparatoru Şah Cihan’ın emriyle 1631-1648 yılları arasında en sevdiği eşinin anısına Agra‘da inşa edilen devasa bir beyaz mermerden anıt mezar olan Tac Mahal’i ziyarete gitmek, çölün ortasında bir vaha bulmak gibidir, çünkü Hindistan’daki kaosun size şimdiye kadar yapılmış en güzel binalardan birini sunmak için birdenbire nasıl durduğunu hissedersiniz. Bahçelerinde dolaşın, çevredeki binaları ziyaret edin ve ardından türbenin iç kısmına girin. Bu dünya harikasının tarihini ve Taj Mahal‘i nasıl ziyaret edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, size özel bir yazımızda anlatacağız.

Tac Mahal, Hindistan

Kolezyum, Roma

2000 yaşında, Roma’daki Büyük Kolezyum, sahip olduğumuz en yakın Dünya Harikalarından biri ve İtalya’nın ana anıtlarından biridir. Burada, 20 yüzyıl önce, sıradan insanlar, gladyatörleri ve Afrika’nın en vahşi hayvanlarının ölümüne savaştığını görmek için bir araya geldi. Ek olarak, arena bazen küçük ölçekli deniz savaşları bile sunmak için sular altında kaldı.

Kolezyum, Roma

Chichen Itza, Meksika

Cancún’un 200 kilometre batısında yer alan Chichen Itza , Meksika’nın en iyi korunmuş arkeolojik alanlarından biridir. Itza, İspanyol Fetihinden önce Meksika’nın kuzey yarımadasını yöneten etnik soy topluluğunun adıdır. Meksika’da genel olarak Maya imparatorluğunun çok sayıda kalıntılarını bulabileceğiniz gerçeğine rağmen, Yucatan bölgesi aynı gezide en görkemli olanı ziyaret etmenizi kolaylaştıracak bölgedir. Ve tüm bunlardan Chichén Itzá , birçok gezginin favorisi. Muhteşem doğası, büyüklüğü ve konumu onları ziyaret eden herkesin kalbini çalıyor. Fırsatınız varsa, yolculuğunuzu gündönümüne denk getirin ve piramidin merdivenlerinden aşağı inen kutsal yılanı görebileceksiniz.

Chichen Itza, Meksika

Petronas Kuleleri, Malezya

Evet, Petronas Kulelerinin Çin Seddi veya Iguazu Şelaleleri gibi yerlere kıyasla bir dünya harikası olmadığı konusunda hemfikiriz, ancak mimari açıdan muhteşem görünüyorlar. Malezya başkentinin bu amblemi, şehrin hemen hemen her yerinden görülebilir. Ancak çok özel bir tanesinin tadını çıkarmak istiyorsanız, gün batımını Heli Lounge da izlemenizi tavsiye ederiz. Bu yenilenmiş helikopter pisti eşsiz bir panoramik manzara sunar ve Kuala Lumpur’da yapılacak en iyi şeylerden biridir.

Sidney Opera Binası, Avustralya

Bu diğer ikonik bina, Avustralya’nın Sidney kentinin dünyasına giriş daveti. Birçoğu, şeklinin yakındaki limandaki gemilerin yelkenlerinden ilham aldığını söylese de, sorumlu mimar, portakalların kesildiklerinde oluşturdukları bölümlerden ilham aldığını doğruluyor.

Eyfel Kulesi, Fransa

Bazıları çirkin ve çirkin olduğunu söylese de, hiç kimse Eyfel Kulesi’nin Fransa’nın başkentine yaptığı bir gezide Paris’te etkileyici bir manzara haline geldiğini inkar edemez. 1889 Dünya Fuarı için inşa edildi. Gustave Eiffel’in çalışması dünyanın en çok ziyaret edilen ücretli anıtı oldu. Her yıl modern dünyanın bu harikasını ziyaret eden 7,1 milyondan fazla turist ile.

Perito Moreno Buzulu, Arjantin

Arjantin’deki güzel ve devasa Perito Moreno Buzulu , dünyanın en sevdiğimiz doğa harikalarından biridir. Elbette, iklim değişikliği onu diğer harikalardan daha fazla etkilediği ve yıllar geçtikçe boyutu küçüldüğü için, en kısa zamanda ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Petra, Ürdün

En sevdiğimiz Modern Dünya Harikalarından bir diğeri de Ürdün’de, ondan en iyi şekilde yararlanmak için en az 15 günlük bir güzergah hazırlamanızı önerdiğimiz bir ülke . Petra, Nabataean krallığının eski başkentiydi ve ona erişmek için Al Siq’in dar kanyonunu geçmelisiniz. En iyi bilinen görüntüsü, kayaya oyulmuş 45 metre yüksekliğindeki bir tapınak olan Al Khazneh’dir .

Kahire Piramitleri, Mısır

Bugün hala birçok sır saklayan dünya harikalarından Kahire Piramitleri. Nasıl inşa edildi? Taşları nereye getirdiler? Anlamı nedir? Hala içeride ne saklıyorlar? Tüm bunlara yanıt vermenin en iyi yolu, onları ziyaret etmeniz ve sihirlerini yakından hissetmenizdir. Bu maceraya başlamadan önce Mısır’a seyahat sigortası yaptırmayı unutmayın .

Kahire Piramitleri, Mısır

Aziz Basil Katedrali, Rusya

Kızıl Meydan’da bulunan Moskova Aziz Basil Katedrali, Belki de dünyanın en iyi bilinen Ortodoks tapınağı bu listeden eksik olamazdı. Moskova’nın Kızıl Meydanında yer alan şehrin renkleri ve şekilleri, Rusya gezisi sırasında yoldan geçen herkesi şaşırtıyor. Efsaneye göre binanın güzelliğine hayret eden Iván El Terrible, mimarın gözlerini asla yeniden üretemeyecek şekilde oyulmasını emretti.

Mimari tarzının kendine özgü olması nedeniyle hem içi hem de dışı mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. 1990 yılında Unesco tarafından Kremlin’in tamamı ile birlikte Dünya Miras Alanı ilan edildi.

Pek çok insan bu katedrali, yan yana bulundukları için Moskova Kremlin ile karıştırıyor, ancak gerçek şu ki, kesinlikle onunla hiçbir ilgisi yok. Bu katedral ziyareti, Kızıl Meydan’da bulunan Kremlin , Lenin’in Mozolesi veya GUM Galerileri gibi diğer turistik mekanlarla birlikte tamamlanmaktadır .

Aziz Basil Katedrali

Terracotta Savaşçıları, Çin

1974 yılında tarlalarını kazan bir çiftçi, 1600 yıl önce yeraltına gömülmüş 8000’den fazla pişmiş toprak savaşçının ilkini keşfetti . Bu savaşçılar, imparatorun bu güne kadar açılmamış mezarını tanımlayan bir siper düzeninde düzenlenmiştir. Hava ile temas etmesi halinde ona zarar vereceğinden korkuluyor. Ayrıca bilim adamları, oraya giden koridorların ölümcül tuzaklarla dolu olabileceğine dikkat çekiyor.

Terracotta Savaşçıları

Ayasofya, Türkiye

Dünyanın en büyük kilisesi Ayasofya, İstanbul’un sembolüdür. Justinianus döneminde 532-537 yılları arasında inşa edilmiş olup, Bizans sanatının başyapıtlarından biridir. 1204 ile 1261 yılları arasında Ayasofya, kilisesiydi. 900 yılı aşkın bir süre kilise olarak faaliyet gösterdikten sonra, 1453 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilerek camiye çevrildi.

Atatürk, 1935 yılında Ayasofya’yı müzeye, 2020 yılında tekrar camiye dönüştürüldü.

Her ne olursa olsun İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken Ayasofya, kullanımından bağımsız olarak dünyanın güzel bir harikasıdır. Başparmağınızı Dilek Sütunu’ndaki deliğe sokar ve saat yönünde döndürürseniz, dileğin yerine geleceğini söyleniyor.

Ayasofya

Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri

New York’a seyahat edecekseniz , Özgürlük Heykeli’ni ziyaret etmek neredeyse önemli bir plandır. Fransızlardan bir armağan olan Özgürlük Anıtı, Amerikan rüyasını aramak için tekneyle gelen göçmenleri karşılayan kapı olarak ülkenin ana simgelerinden biri haline geldi.

Özgürlük Heykeli

Kaynak: iatiseguros.com

Göz Atın
Kapalı