Listeler

Dünyanın 20 Harikası

Gezegene dağılmış 20 görsel ve tarihi hazinede bir yolculuk bu makalede.

2007 yılında, İsviçreli işadamı ve maceracı Bernard Weber tarafından Dünya çapında 100 milyondan fazla insanın oylarıyla yapılan ” Modern Dünyanın Yeni Yedi Harikası ” listesi gün ışığına çıktı . Bu yeni listenin, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri veya Büyük Giza Piramidi gibi etkileyici eserleri içeren “Antik Dünya Harikalarının 7 Harikası” nın ünlü listesinin bir güncellemesi olması amaçlanmıştır. Dünya’nın o kadar büyük ve güzel bir yer olduğuna inanıyoruz ki, sadece 7 harikanın bir eksiklik olduğuna ve birçok benzersiz güzelliği dışarıda bıraktığına inanıyoruz. Bu sebeple görülmesi gereken Dünyanın 20 Harikası’nın listesini oluşturduk. 

Angkor Tapınakları, Kamboçya

Kamboçya’nın Siem Reap kentindeki Angkor tapınakları, hiç şüphesiz, kaçırmamanız gereken dünya harikalarından biridir. Bu muhteşem tapınakların ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu anlıyoruz. Angkor tapınaklarında kaybolmak, birçok nedenden dolayı Kamboçya’ya seyahat etmek için fazlasıyla yeterli. Güneşin doğuşunu ana tapınağında görme fırsatınız varsa kaçırmamalısınız.

Kurtarıcı İsa Heykeli, Rio de Janeiro

Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Brezilya şehrinin simgesi Kurtarıcı İsa , Brezilya’ya seyahat edecekseniz görebileceğiniz dünya harikalarından biridir. Heykel tepesine tırmanmak ve tepeden şehrin muhteşem manzarasını seyretmek, olağan üstü bir hatıradır. Ipanema veya Pao de Açucar plajları, oradan ayrıcalıklı bir açıdan görülebilir. Güzel bir Kurtarıcı İsa Heykeli fotoğrafı çekmek istiyorsanız, her gün aynı amaçla, sabırla orada toplanan yüzlerce turistten uzak dumanız gerekeceğini unutmayın!

Colorado Büyük Kanyonu, Amerika Birleşik Devletleri

Colorado’nun Büyük Kanyonu’nun hangi fotoğraflarını görmüş olursanız olun, oraya vardığınızda ve canlı olarak gördüğünüzde, böylesine ihtişamla nefes nefese kalacaksınız. Bu Mars manzarası, Colorado Nehri’nin milyonlarca yıllık erozyonundan oluşuyor ve tadını çıkarmak için farklı bakış açıları sunuyor. Elbette, fırsatınız varsa, onu maksimum özüyle görmek için helikopterle uçmaktan çekinmeyin. UNESCO Dünya Mirası Colorado’nun Büyük Kanyonunu ziyaret etmek, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacağınız seyahatte bir zorunluluktur.

Iguazú Şelalesi, Brezilya ve Arjantin

Bu, iki ülkenin paylaştığı tek dünya harikasıdır. Iguazú Şelalesini canlı görmek Avatar’ın manzaralarından biri olmaya benziyor ve orada bir kez duygu gözyaşlarının düşmesi şaşırtıcı değil. Brezilya tarafından onları neredeyse içeriden görebilirsiniz ve Arjantin’den onları bütünüyle görmek için daha iyi manzaraların keyfini çıkaracaksınız. Her iki yer de destansı.

Paskalya Adası, Şili’den Moai

Şili’nin Paskalya Adası’nda bulabileceğiniz dünyanın en gizemli harikalarından biri . Orada, Moai denilen yüzlerce devasa taş kafa, ufku tam bir uyum içinde gözlemliyor. Oraya nasıl ulaştılar? Gerçek anlamı nedir? Kimse tam olarak bilmiyor. Açık olan şu ki, buranın dünyanın başka bir köşesinde bulunamayacak özel bir büyüsü var.

Machu Picchu, Peru

Peru da bulunan UNESCO Dünya Mirası listesindeki Machu Picchu görmek için çok daha fazlasına sahip olduğunu unutmayın. Aguas Calientes Peru kasabasından ulaşılan bu kutsal şehir, birçok gezginin büyük hayalidir ve oraya gitmek büyük bir duygu uyandırır. Kutsal şehirden inanılmaz panoramik manzaraların tadını çıkarmak için yakındaki iki zirveden birine tırmanabilirsiniz, ancak yolun yokuş yukarı olduğunu ve biraz fiziksel çaba gerektirebileceğini aklınızda bulundurmalısınız.

Çin Seddi, Çin

Hala merak edilen Çin Seddi

Çin Seddi’nin uzunluğu yaklaşık 9.000 kilometre. Çin Seddi, stratejik konumu ve göçebe işgalcilere karşı koruyucu bir bariyer olarak, duvarın imparatorların emriyle gece gündüz gözetleme ve koruma personeli vardı. Çin Seddi gezegendeki en büyük yapıdır. Çin Seddi’nin uzaydan görünüşü mümkün olduğunu söyleyen şehir efsanesi yanlış olsa da, büyüklüğü, onu bir kez yaşadığınızda, Çin topraklarının enginliği içinde kaybolan kocaman, sonsuz bir taş yılan gördüğünüzü düşünmenizi sağlayacaktır. Ziyaret edilecek en popüler yerler Badaling, Mutianyu, Xifengkou, Simatai ve Jiayuguan‘dır. Ancak kitle turizminden uzakta tadını çıkarabileceğiniz düzinelerce başka kasaba var.

Çin Seddi Maratonu

1999’dan beri Danimarka’nın ünlü seyahat acentesi Albatros’un bir girişimiyle her yıl Mayıs ayında Çin Seddi maratonu duvarda yapılıyor.

Çin Seddi’nin en uzak ve kırsal kesimlerinden Pitoresk ve büyüleyici Huangyanguan Geçidi, koşucuların deneyimin sürdüğü 42 kilometrede kazanmak için mücadele etmesi gereken 5.164 basamaktan oluşuyor.

Dünyanın dört bir yanındaki maratonlarla aynı mesafeye sahip olmasına rağmen, profesyonel sporcular bile mücadelenin çok daha zor olduğuna işaret ediyor. Çin Duvarı’ndaki maratonun son yarışında 60’tan fazla ülkeden 2.500’den fazla kişi katıldı.

Tac Mahal, Hindistan

Dünyada evrensel olarak hayranlık uyandıran Taj Mahal, Babür imparatoru Şah Cihan’ın emriyle 1631-1648 yılları arasında en sevdiği eşinin anısına Agra‘da inşa edilen devasa bir beyaz mermerden anıt mezar olan Tac Mahal’i ziyarete gitmek, çölün ortasında bir vaha bulmak gibidir, çünkü Hindistan’daki kaosun size şimdiye kadar yapılmış en güzel binalardan birini sunmak için birdenbire nasıl durduğunu hissedersiniz. Bahçelerinde dolaşın, çevredeki binaları ziyaret edin ve ardından türbenin iç kısmına girin. Bu dünya harikasının tarihini ve Taj Mahal‘i nasıl ziyaret edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, size özel bir yazımızda anlatacağız.

Kolezyum, Roma

Chichen Itza, Meksika

Petronas Kuleleri, Malezya

Sidney Opera Binası, Avustralya

Eyfel Kulesi, Fransa

Perito Moreno Buzulu, Arjantin

Petra, Ürdün

Kahire Piramitleri, Mısır

Aziz Basil Katedrali, Rusya

Terracotta Savaşçıları, Çin

Ayasofya, Türkiye

Özgürlük Heykeli, Amerika Birleşik Devletleri

Kaynak: iatiseguros.com