Kaynak

Ultraviyole UV indeksi nedir?

ultraviyole-uv-indeksi-nedir

Hits: 473

Ultraviyole Nedir?

Ultraviyole, morötesi ışık yani Ultraviyole Radyasyonu anlamına gelmektedir. Güneş, doğal bir UV (Morötesi) ışık kaynağıdır. Ultraviyole hakkında konuşurken UV Işınları, Ultraviyole Işınları, UV Işığı ve Ultraviyole Işığı terimlerini de kullanılmaktadır.

İnsanın cildi ne kadar koyu olursa, o kadar çok UV radyasyonu absorbe eder. Bu nedenle, açık renkli ciltlerde ultraviyole radyasyon vücudumuza daha derine ulaşır. Cildin koyulaşması, vücudumuzun UV radyasyonunun vücudumuza girmesini önleme çabasıdır.

Ozon tabakası zararlı ultraviyole radyasyonu emer ve Dünya yüzeyini UV maruz kalmaya karşı korur. UV ışınlarına aşırı maruz kalma aynı zamanda göz kataraktlarına, cildin erken yaşlanmasına, cilt kanserine ve bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden olabilir.

Ultraviyole ışınlarının uygun dozları, vücudun D vitamini üretmesine neden olur ve bu, doktorlar tarafından D vitamini eksikliğini ve bazı cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Hastaneler ameliyat ekipmanlarını ve ameliyathanelerdeki havayı sterilize etmek için UV lambaları kullanır. Gıda ve ilaç şirketleri de ürünlerini sterilize etmek için UV lambaları kullanmaktadır.

UV İndeksi nedir, neden kullanıyoruz;

Uv indeksi

Gün içerisinde, güneş tam tepede iken yer yüzeyine ulaşması beklenen ve insan sağlığına zararlı olabilecek UV radyasyon miktarının, 0’dan 15’e kadar uzanan bir ölçek üzerinde sınıflandırılmasına ‘UV İndeksi’ denir. 1 UV I = 0.025 W/m2’dir.

Güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kaynak: Meteoroloji Genel Müdürlüğü, United States Environmental Protection Agency, Climate

Kaynak: Wikipedia, pinterest.de, facebook.com, pinterest.co.uk, bbc.com