Eğitim

Transkript Nedir, Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar

Transkript Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar?

Transkript yurt içi ve yurt dışı eğitim süreci boyunca, her daim önemli olan belgeler arasında yer alır. Resmî kurumlara başvuruda bulunurken, beyan edilmesi gereken belgelerden bir tanesi de transkript belgesidir.

Transkript belgesi genel anlamı ile not dökümü belgesi öğrencinin üniversite eğitim öğretim yarı yılları içerisindeki aldığı dersleri ve derslerdeki başarı durumu (not / harf) bilgisini, aldığı derslerin kredi miktarını, aldığı derslerin eğitim-öğretim dilini, öğrencinin genel (GANO) ve yarı yıllık (YANO) not ortalamalarını, başarı durumunu ve staj bilgilerini içeren geniş kapsamlı üniversite karnesidir.

transkript nedir, nasıl alınır,

Transkript Ne İşe Yarar?

Transkript belgesine ihtiyaç duyacağınız birçok durumdan bahsetmek mümkündür bu yüzden son derece önemli bir belgedir. Özellikle eğitim bursu veren kuruluşlar başvuranlarda bu belgeyi talep etmekte. Bunun yanında Askerlik işlemlerinde, staj başvurularında, yüksek lisans başvurularında, kurum ve firmalar transkript belgesi talep eder. Transkript belgeleri, genellikle Türkçe verilir. Bazı üniversiteler hem İngilizce hem de Türkçe olarak transkript belgesi vermektedir. Transkript belgesi mezuniyet belgesi yerine de geçmektedir.

Transkript Nasıl Alınır?

Transkript belgesi almak isteyen öğrenciler, öğrenim görülen üniversitenin öğrenci işleri servisine başvuru yaparak alınabilmektedir. Bunun yanında E-devlet uygulaması ile bazı üniversitelerin transkript belgeleri e-devlet üzerinden alınabilir. Ancak üniversiteler transkript belgesi vermek için öğrencilerden ücret talep etmektedir. Başvuruları online yapılsada belgeyi almak için okula gitmek gerekmektedir.

GANO nedir?

GANO, Transkript belgesinde belirtilen Genel Akademik Not Ortalaması kelimelerinin kısaltmasıdır.

YANO nedir?

YANO, Transkript belgesinde belirtilen Yarıyıllık Akademik Not Ortalanası kelimelerinin kısaltmasıdır.

E Devlet üzerinden transkript başvurusu.

Kaynak: turkiye.gov.tr, yok.gov.tr, icesturkey.com