Eğitim

Köpek ve En Yakın Akrabaları

Köpek Cinsi

Köpek (Canis lupus familiaris), köpekgiller familyasına (Canidae) mensup; görünüş ve büyüklükleri farklı, 400’den fazla çeşidi olan; etçil, memeli hayvan. Gri kurdun (C. lupus) alt türlerinden biri olan köpek, tilki ve çakallarla da akrabadır. via: en.wikipedia.org

Birçoğunu Bilmediğimiz Köpekgiller Familyasının Üyelerine Bir Göz atalım

beyaz tilki - köpekgiller
kutup tilkisi

Kutup tilkisi (Alopex lagopus)

Kutup tilkisi , beyaz tilki veya kar tilkisi olarak da bilinir. Kuzey Yarımküre’deki Arctic bölgelerine özgü küçük bir tilkidir. Soğuk ortamlarda yaşamaya iyi adapte olmuş ve kamuflaj olarak da kullanılan kalın, sıcak kürküyle bilinir. Ortalama olarak, Kutup tilkisi vahşi ortamda sadece 3-4 yıl yaşar.

köpekgiller tilkiler
cüce tilki

Cüce tilki (Vulpes macrotis)

Cüce tilki Kuzey Amerika’da özellikle Kuzey ve orta meksikada yasayan bir tilki türüdür

köpekgiller
kum tilkisi

Kum tilkisi (Vulpes rueppelli)

Rüppell’in tilkisi , Alman doğa bilimci Eduard Rüppell tarafından adlandrılmıştır,Kuzey Afrika’da, Orta Doğu’da ve güneybatı Asya’da yaşamaktadır.  Bu tilki aynı zamanda kum tilkiside denir. Corsac fox (V. corsac) ve Tibet sand fox (V. ferrilata) “kum tilkileri” olarak da bilinir.

tilki
kızıl tilki

Kızıl tilki (Vulpes vulpes)

Kızıl Tilki , tilkilerin en büyüğüdür. ve Tilkiye isim veren üyesidir . Kuzey Kutup Dairesi’nden Kuzey Kutbu’na kadar Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Avrasya. yaşar

köpekgiller
güney afrika tilkisi

Güney Afrika tilkisi (Vulpes chama)

Cama tilki veya gümüş tilki olarak da bilinen Cape tilki , güney Afrika’da bulunan küçük bir tilki türüdür. Kırçıllı siyah veya gümüş gri kürklü ve altta açık sarı renktedir. Kuyruğunun ucu daima siyahtır.

asya tilkileri
afgan tilkisi

Afgan tilkisi (Vulpes cana)

Afgan tilkisi (Blanford’un tilkisi) , Orta Doğu ve Orta Asya’nın belirli bölgelerinde bulunan küçük bir tilki türüdür.

tilkiler
çöl tilkisi

Çöl tilkisi (Vulpes zerda)

Fennec  Kuzey Afrika Sahara, Sina Yarımadası, Güney Doğu İsrail (Arava Çölü) ve Arap çölünde bulunan küçük bir tilkidir. En belirgin özelliği, aynı zamanda ısıyı dağıtmaya yarayan alışılmadık derecede büyük kulaklarıdır. Adı Berber-Arapça kelimesinden (fanak) kelimesinden geliyor.

köpekgiller
tibet tilkisi

Tibet tilkisi (Vulpes ferrilata)

Tibet kum tilkisi , yaklaşık 5300 m yüksekliğe kadar yüksek Tibet Platosu, Ladakh platosu, Nepal, Çin, Sikkim ve Butan’a özgü bir tilki türüdür.

köpekgiller
rakun köpeği

Rakun köpeği (Nyctereutes procyonoides)

Rakun köpeği, ismini yunancadan alan, Doğu Asya’ya özgü bir köpekgildir. İsmine rağmen, en yakın akrabaları gerçek tilkilerdir.

köpekgiller
bat eared fox

İri kulaklı tilki (Otocyon megalotis)

Yarasa kulaklı tilki , Afrika savanında bulunan ve büyük kulakları ile bu adı alan bir tilki türüdür.

köpekgiller
boz tilki

Boz tilki (Urocyon cinereoargenteus)

Gri tilki Kuzey Amerika ve Orta Amerika’da yaygın olan köpekgil türüdür. yakın akrabası küçük ada tilkisi ile Bir zamanlar doğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın tilki olmasına rağmen, ormanların yokolması yüzünden kızıl tilkiler baskın hale gelmeye basladı.

tilkiler
ada boz tilkisi

Ada boz tilkisi (Urocyon littoralis)

Ada tilkisi california adalarına özgü küçük bir tilkidir. Ada tilkileri genellikle uysaldır, insanlardan çok az korkar ve kolayca evcilleştirilir.

tilki turleri
kısa kulaklı tilki

Kısa kulaklı tilki (Atelocyon microtis)

Kısa kulaklı tilki , zorro ve küçük kulaklı köpek olarak da bilinir. Amazon havzasına özgü bir köpekgildir

köpekgiller
yengeç yiyen tilki

Yengeç yiyen tilki (Cerdocyon thous)

Orman tilkisi, odun renkli tilki veya maikong olarak da bilinen yengeç yiyen tilki , Güney Amerika’nın orta kısmınlarında yasayan bir köpekgildir.

köpekgil türleri
and tilkisi

And tilkisi (Pseudalopex culpaeus)

Suçlu zorro veya And tilkisi olarak da bir Güney Amerika tilki türüdür. Görünüşü yaygın olarak tanınan kızıl tilkiye benzer Gri ve kırmızımsı kürk, beyaz çenesi, kırmızımsı bacakları ve sırtında zorlukla görülebilen bir şeridi vardır.

tilkiler - zorro
arjantin gri tilkisi

Arjantin gri tilkisi (Pseudalopex griseus)

Patagonya tilkisi, chilla veya gri zorro olarak da bilinen Güney Amerika gri tilki türüdür. Güney Amerika nın güney kesimlerinde yaşar.

köpek türleri
pampa tilkisi

Pampa tilkisi (Pseudalopex gymnocercus)

Gri pampa tilkisi, pampa zorro, veya Azara zorro olarak da bilinir. orta boy bir zorro veya “sahte” tilkidir. Güney Amerika çöllerinde yaşar.

köpekgiller
darwin tilkisi

Darvin tilkisi (Pseudalopex fulvipes)

Darwin’in tilkisi nesli tükenmekte olan bir köpekgildir. Yaşam alanı Nahuelbuta Ulusal Parkı’nda (Araucanía Bölgesi), anakara Şili ve Chiloé Adası’ndaki Valdivian Kıyı Aralığı (Los Ríos Bölgesi).
Darwin’in tilkisi ilk olarak 1834’te doğa yazarı Charles Darwin tarafından Şili kıyılarındaki San Pedro Adası’nda keşfedildi ve adını aldı.

peru - köpek
peru çöl tilkisi

Peru çöl tilkisi (Pseudalopex sechurae)

Peru çöl tilkisi , diğer Güney Amerika tilkileri veya zorrolar ile yakından ilişkili küçük bir Güney Amerika köpekgil türüdür. Güneybatı Ekvador ve kuzeybatı Peru’daki Sechura Çölü’nde bulunur.

brezilya tilkisi
brezilya dövüş tilkisi

Brezilya dövüş tilkisi (Pseudalopex vetulus)

Brezilya’da bulunan raposinha-do-campo için olarak da bilinen dövüş tilkisi, Brezilya’ya özgü bir zorro tilki türüdür. Diğer pek çok tilkiden farklı olarak, böcekler gibi küçük omurgasızlarla beslenir.

köpkegiller
yeleli kurt

Yeleli kurt (Chrysocyon brachyurus)

Yeleli kurt , Güney Amerika’nın en büyük köpekgildir. Bu, Chrysocyon cinsindeki “altın köpek” tek türdür. Güney Amerika’da 20 ila 30 kg ağırlığında ve en fazla 90 cm’ye ulaşan köpekgildir.  Uzun, ince bacakları ve yoğun kırmızımsı ceketi sayesinde eşsiz bir görünüme sahiptir.

köpekgiller
çalı köpeği

Çalı köpeği (Speothos venaticus)

Çalı köpeği Orta ve Güney Amerika’da bulunan bir köpekgildir. Geniş yelpazesine rağmen, Surinam, Guyana ve Peru hariç çoğu alanda çok nadir görülür; En yakın yaşayan akrabasının Orta Güney Amerika’nın yeleli kurtları veya Afrika yaban köpeğidir.

afrika köpekleri
afrikayaban köpeği

Afrika yaban köpeği (Lycaon pictus)

Afrika yaban köpeği (Lycaon pictus) Sahra altı Afrika’ya özgü bir köpekgil türüdür. 2016’da IUCN tarafından nesli tükenmekte olan olarak hayvan türleri arasına alındı. Habitat parçalanması, insan zulmü ve hastalık salgınları nedeniyle koruma devam etmektedir. Her ne kadar Afrika folkloru veya kültüründe diğer Afrika etoburları kadar belirgin olmasa da, birçok avcı-toplayıcı toplumda, özellikle de antik Mısırlılar ve San halkı kutsal saymaktadır.

köpekgiller
asya yaban köpeği

Asya yaban köpeği (Cuon alpinus)

Dhole Orta, Güney ve Güneydoğu Asya’ya özgü bir köpekgildir. Canis cinsindeki türlere genetik olarak yakındır,habitat kaybı, av kaybı, diğer türlerle rekabet ve evcil köpeklerden hastalık kapmak türlerini tehlikeye düşürmüş ve koruma altına alınmışlardır.

köpekgiller
çizgili çakal

Çizgili Çakal (Canis adustus)

Yan çizgili çakal , doğu ve güney Afrika’ya özgü bir çakal türüdür.Kuzeninin aksine, açık ovalarda oturan küçük siyah sırtlı çakal, yan çizgili çakal öncelikle ormanlık alanlarda ve çalılıklarda yaşar.

çakal türleri
kara sırtlı çakal

Kara sırtlı çakal (Canis mesomelas)

Kara sırtlı çakal Afrika’nın iki bölgesine özgü bir köpekgildir. Güney Afrika, Namibya, Botsvana ve Zimbabve dahil olmak üzere kıtanın en güney ucunu içerir. Diğer bölge Kenya, Somali, Cibuti, Eritre ve Etiyopya dahil olmak üzere doğu kıyı şeridi boyuncadır.

çakal türleri
altın çakal

Altın çakal (Canis aureus)

Altın çakal Güneydoğu Avrupa, Güneybatı Asya, Güney Asya ve Güneydoğu Asya bölgelerine özgü olan kurt benzeri bir köpekgildir. Gri kurtların (Canis lupus) en küçüğü olan Arap kurtuyla karşılaştırıldığında, çakal daha küçüktür, daha kısa bacaklara, daha kısa bir kuyruğa, daha uzun bir gövdeye, daha az belirgin bir alına, daha dar ve daha sivri bir buruna sahiptir. Altın çakallar vadilerde ve nehirlerin yanı sıra yan kolları, kanalları, gölleri ve deniz kıyılarında da bol miktarda bulunur.

köpekgiller
habes kurdu

Habeş kurdu (Canis simensis)

Simien tilkisi olarak da bilinen Etiyopyalı kurt Etiyopya Yaylaları’na özgü bir köpekgildir. Büyüklüğüve yapısı çakal ile aynıdır ve uzun ve dar kafatası ve kırmızı ve beyaz kürkü ile ayırt edilir. Türün şu anki menzili 3.000-4.500 m yükseklikte yedi izole edilmiş sıra dag ile sınırlıdır. Oxford Üniversitesi Etiyopyalı Kurt Koruma Programı tarafından korunmaktadır

afrika kurdu
altın kurt

African altın kurdu (Canis anthus)

Mısır çakal veya gri çakal olarak da bilinen Afrika altın kurdu kuzey ve kuzeydoğu Afrika’da bulunan bir köpekgildir. Türler kuzeybatı ve kuzeydoğu Afrika’da yaygındır; doğuda Senegal’den Mısır’a, kuzeyde Fas, Cezayir, Tunus ve Libya da dahil olmak üzere, güneyde Nijerya, Çad ve Tanzanya’ya kadardır.

köpekgiller
kır kurdu

Kır kurdu (Canis latrans)

Coyote, kır kurdu veya fırça tüylü kurt Kuzey Amerika’ya özgü bir köpekgildir.Yakın akrabası olan gri kurttan daha küçüktür ve yakın akrabası olan doğu kurt ve kırmızı kurttan biraz daha küçüktür. Kuzey Amerika , güneyden Meksika’ya ve Orta Amerika’ya olan geniş bir dagılıma sahiptir.

wolk gri kurt
kurt

Kurt (Canis lupus)

Gri kurt olarak da bilinen kurt (Canis lupus), Avrasya ve Kuzey Amerika’nın vahşi ve uzak bölgelerine özgü bir köpekgildir. Kurt, belki de diğer vahşi türlerden daha fazla kitabın yazdığı, dünyanın en iyi bilinen ve en çok araştırılan hayvanlarından biridir. Bazı tarım ve avcı-toplayıcı topluluklarda aksine saygı duyulurken, birçok pastoral toplulukta hayvancılık saldırıları nedeniyle hor görüp avlanan
insanlarla uzun bir ilişki geçmişine sahiptir. Kurt korkusu birçok insan toplumunda yaygın olmasına rağmen, insanlara yönelik kaydedilen saldırıların çoğu kuduzdan muzdarip hayvanlar tarafından gerçekleşmiştir

Kaynak: Wikipedia,