Kaynak

Cep telefonu radyasyon seviyesi (SAR değeri) nedir?

Akıllı telefon ve tablet kullanıcıları için ipuçları

Tıpkı klasik cep telefonlarında olduğu gibi, akıllı telefonlar konuşma ve verileri iletmek için yüksek frekanslı elektromanyetik alanlar kullanır. Mobil iletişim bağlantılarının yanı sıra, akıllı telefonlar genellikle Kablosuz Lan da (wi-fi) kullanmaktadır. Aynı şekilde tabletler için de geçerlidir: Wi-fi bağlantıları için yüksek frekans alanları kullanırlar ve çoğu zaman dahili mobil iletişimi de içerirler.

Radyo frekans Güvenlik Standartları

Akıllı telefonlar gibi mobil iletişim cihazları, son yılda çok daha yaygın hale geldi. Mobil cihazların yaydığı RF (Radyo frekans) enerjisi hem devlet kurumları hem de uluslararası kuruluşların bulguları bir araya getirilerek raporlar oluşturulmuştur.

İlgili Makaleler

Radyo frekans (RF) enerjisi ve kablosuz iletişim

Elektromanyetik enerji (EME), ortama yayılan farklı enerji türlerini ifade eder. Güneşten ve diğer yıldızlardan salınan enerji, şimşek ve Dünya’nın manyetik alanı gibi bazı Elektromanyetik enerji (EME) doğal olarak meydana gelirken, radarlar, TV’ler, cep telefonları, mikrodalgalar ve röntgenler gibi diğer EME türleri insan tarafından üretilen EME kaynaklardır.

Radyo frekansları Radyo yayını ile başlayarak 100 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Radyo frekans (RF) enerjisi, televizyon, radyo ve cep telefonları gibi iletişim teknolojilerinde kullanılan EME formudur. 

RF enerjisi ve kablosuz iletişim güvenli midir?

Cep telefonları ve diğer kablosuz hizmetler için kullanılan RF enerjisinin potansiyel sağlık etkileri onlarca yıldır incelenmektedir. Dünya Sağlık Örgütü de dahil olmak üzere uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan araştırmalar, mevcut güvenlik standartları dahilinde kullanılan RF teknolojilerinin zararlı etkilerine dair doğrulanmış kanıt bulunmamıştır.

RF enerjisi güvenliyse, güvenlik standartlarına neden ihtiyaç vardır?

RF enerjisi iyonlaştırıcı değildir, yani hücreler ve doku arasındaki kimyasal bağları etkilemez. Bununla birlikte, yüksek düzeyde maruz kalma durumunda, RF enerjisi vücudun ısınmasına neden olabilir. Bu nedenle, hükümetler maruz kalma sınırları belirler. RF enerjisinin neden olduğu ısınmanın gözlemlenen bir etkiye sahip olduğu bilinen seviyenin en az 50 katı altındadır.

SAR nedir?

Akıllı telefonlar ve tabletler, ses veya verileri iletmek için yüksek frekanslı elektromanyetik alanlar kullanır. Bu alanların enerjisinin bir kısmı vücut tarafından ısı şeklinde emilir. Özgül Soğurma Oranı (SAR), mobil cep telefonlarından ve kulelerden (Verici antenlerden) yayılan elektromanyetik gücün insan vücudu tarafından emilme oranıdır.

SAR değeri nedir?

SAR Değeri, Mobil telefonlar, kullanımları esnasında şebeke ile haberleşebilmek için RF enerji olarak bilinen düşük seviyede yaydığı radyo dalgalarının cep telefonu kullanan kişinin belirli bir süre boyunca veya daha basit bir şekilde birim kütle başına emilen güç, yani Radyo frekansa maruz kalan doku kütlesinin bir birimi tarafından emilen maksimum enerjinin bir ölçüsüdür. SAR değerleri genellikle 1gr veya 10gr doku başına (W / kg) watt cinsinden ifadesidir.

Vücuda uygulanan SAR testi, cihaz 0.5 cm. mesafede iken yapılmaktadır. Telefon kullanım sırasında RF maruz kalma yönergelerine uymak için aygıtın vücuttan en az bu mesafede konumlandırılmış olması gerekmektedir.

Her cep telefonu modeli radyo dalgası emisyonları için test edilmiştir. Devlet ve mevzuat gerekliliklerini karşılayan uluslararası standartlaştırılmış bir yöntem kullanılarak, vücut dokusu tarafından ne kadar elektromanyetik enerji emildiğini belirlemek için bir ölçüm yapılır. Bu SAR (belirli soğurma oranı) değeri verir.

SAR Değeri Testi Nasıl Yapılır

SAR testi, farklı insan dokularının RF absorpsiyon özelliklerini simüle eden sıvılarla doldurulmuş insan kafası ve vücudunun standartlaştırılmış modellerini kullanır. Uyumluluğu belirlemek için, her cep telefonu çalıştığı tüm frekans bantlarında en yüksek güç seviyesinde çalışırken ve farklı kullanıcıların tipik olarak tutuş şeklini simüle etmek için sahte kafa ve gövdeye karşı çeşitli özel konumlarda test edilir. başın her iki tarafı da dahil olmak üzere cep telefonu. Cep telefonlarını SAR uyumluluğuna göre test etmek için, telefon tam olarak baş ve vücudun yanında çeşitli ortak konumlara yerleştirilir ve bir robotik sonda, çok hassas, ızgara benzeri bir modelde belirli noktasal konumlarda elektrik alanın bir dizi ölçümünü alır. kukla kafa ve gövde içinde. Her telefon yerleşimi için tüm veriler, nihai yetkilendirme için ekipman onayı test raporunun bir parçası olarak sunulur. Ancak,FCC’nin RF yönergelerine uygunluğu göstermek için her frekans bandı için yalnızca en yüksek SAR değerleri nihai yetkilendirmeye dahil edilmiştir.

SAR Limiti Nedir?

Devletler ve düzenleyici kurumlar, cep telefonu kullanımının kendileri tarafından güvenli olarak SAR limitleri belirlemişlerdir.

Avrupa’da EMF Radyasyon Komitesi, cep telefonları için SAR limitleri 2 W / kg değerini uygun kabul ederken, Amerika Birleşik Devletleri’nde, telefonlar, 1.6 W / Kg değerinde bir SAR değerine sahip olmalıdır.

SAR Değeri Neyi Göstermez

FCC onayı için kullanılan SAR değeri, test sırasında alınan çok sayıda ölçümü hesaba katmaz. Dahası, cep telefonları iletişim için gerekli olan minimum güçte çalışma güçlerini sürekli olarak değiştirirler; maksimum güçte çalışma seyrek olarak gerçekleşir. Sonuç olarak, cep telefonları, birkaç nedenden ötürü tek bir SAR değeri temelinde genel maruz kalma özelliklerine göre güvenilir bir şekilde karşılaştırılamaz (bu örneklerin her biri, cep telefonu A için, cep telefonu B için olandan daha yüksek olan bildirilen SAR değerine dayanmaktadır) :

 • Cep telefonu A, cep telefonu B için herhangi bir tek ölçümden daha yüksek olan bir ölçüme sahip olabilir. Bu nedenle, cep telefonu B, diğerlerinin çoğunda A’dan daha yüksek ölçümlere sahip olsa bile, cep telefonu A, B cep telefonundan daha yüksek bir SAR değerine sahip olacaktır. konumlar ve / veya kullanım konfigürasyonları. Böyle bir durumda, bir kullanıcı genel olarak cep telefonu B’den daha fazla RF enerjisi alacaktır.
 • Cep telefonu A, cep telefonu B’den daha verimli iletişim kurabilir, böylece karşılaştırılabilir koşullar altında cep telefonu B’den daha düşük güçte çalışır. Sonuç olarak, bir kullanıcı cep telefonu B’den toplamda daha fazla RF enerjisi alacaktır.
 • Cep telefonu A’dan gelen en yüksek değer, kullanıcının telefonu tutmak için nadiren veya hiç kullanmadığı bir konumdan gelebilir, oysa bu kullanıcı genellikle bir telefonu cep telefonu B için en yüksek değerle sonuçlanan konumda tutabilir. Bu nedenle, kullanıcı Cep telefonu B’nin sunduğu en yüksek RF maruziyetini alacak, ancak A cep telefonunun sunduğu en yüksek RF maruziyetini almayacaktır.

4G veya 5G mobil ağlar kansere neden olabilir mi?

4G veya 5G ağları, eski cep telefonu ağları gibi çalışmak için radyo dalgalarına kullanır. 4G veya 5G ağlarının farkı, eski mobil ağlardan daha yüksek frekans dalgaları kullanmaları, ancak yine de kansere neden olmak için DNA’ya zarar verecek yeterli enerjiye sahip olmamasıdır.  Cancer Research

Cep Telefonu Radyasyonuna Maruz Kalmamı Nasıl Azaltabilirim?

Aşağıdaki ipuçları, telefonunuzu radyasyona maruz kalmanızı azaltacak şekillerde kullanmanızı sağlayarak cep telefonu radyasyonundan korunmanıza yardımcı olacaktır.

SAR değeri sağlığımız için önemli olsa da aslında cep telefonu ile ne kadar zaman geçirdiğimiz, telefonumuzu nasıl tuttuğumuz ve sinyal gücünün hangi seviyede olduğu daha önemli. Dolayısıyla oluşabilecek rahatsızlıklardan kaçınmak için alabileceğiniz bazı önlemler mevcut. Bunun için;

 • Kablosuz cihazlar ile vücudunuz arasındaki mesafeyi artırın
 • Eğer uzun süre telefonda konuşmanızı gerektiren bir işiniz varsa, kulaklık kullanmayı alışkanlık haline getirin.
 • Konuşmak yerine mesaj atmayı düşünün – ancak araba sürerken mesaj yazmayın.
 • Eğer evde yalnızsanız ya da ortamınız müsaitse hoparlörden konuşun.
 • Telefonu vücudunuza olabildiğince uzak tutun. Telefonu başınızdan uzak tutmanız özellikle önemli.
 • Kapsama alanında görüşme yapmaya çalışın.
 • Sinyalin çok düşük olduğu yerlerde akıllı telefonunuzu kullanmaktan kaçının. Böyle yerlerde telefonunuz bir sinyal bulabilmek için daha çok çaba harcar ve dolayısıyla yaydığı radyasyon miktarı da daha yüksek olur.

SAR’ı etkileyebilecek Parametreler nelerdir?

SAR’ı etkileyebilecek parametreler şunları içerir:

 • Radyo frekans türleri (hücresel, PCS, LMR, WLAN vb.)
 • Modülasyon türleri (CDMA, GMSK, TDMA, AMPS, vb.)
 • Kişiye özgü kullanım (kulağa tutma, yüze tutma, kemer klipsi, kucakta tutma vb.)
 • RF güç seviyesi (Watt veya mW cinsinden)
 • Verici, anten (çıkarılmış / geride) veya aksesuarlarda (klipsler, piller vb.)

Telefonumun SAR değerini nasıl bulabilirim?

Her telefon modelinin SAR değeri artık tüm cep telefonlarında ve ambalajında ​​gösterilmektedir, bu da kullanıcıların bir telefon satın alırken bilinçli seçimler yapmasını sağlayacaktır.

Önemli kullanıcı bilgileri: Telefon modellerinin özellikleri bazen üretim sırasında revize edilir veya geliştirilir. Bu, aynı telefon tipinin farklı SAR değerlerine sahip göründüğü bir duruma yol açabilir. Öyleyse, telefonunuzun SAR değerini görmek için lütfen telefonunuzla birlikte verilen kullanım kılavuzuna bakın. 

İhtiyati tedbir olarak, çocuklarınızın elektromanyetik dalgalara maruz kalmasını engellemek için, telefon görüşmeleri yaparken kulaklık kullanmalarını ve düşük radyasyon değerine sahip bir telefonu tercih ederek (örneğin, A veya B kategorisinden bir telefon) veya yalnızca kapsama alanı içindeyken arama yaparak sınırlandırabilirsiniz.

SAR değeri kategori sınıfları:

 • A: 0,4 Watt / kg’dan küçük bir SAR değeri için
 • B: SAR değeri 0,4 Watt / kg veya üzeri, ancak 0,8 Watt / kg’ın altında
 • C: SAR değeri 0,8 Watt / kg veya üzeri, ancak 1,2 Watt / kg’ın altında
 • D: SAR değeri 1,2 Watt / kg veya üzeri, ancak 1,6 Watt / kg’ın altında
 • E: 1,6 Watt / kg veya üzeri, ancak 2 Watt / kg’ın altında veya ona eşit SAR değeri için.

Not: Bu listede bulunan cihazlar son model değil, ancak hangi markaların en çok radyasyon yaydığı ve hangilerinin en az radyasyon yaydığı konusunda bize adil bir fikir verebilir.

SAR Değerini En Düşük Telefonlar

ZTE Axon Elite Sar Değeri – 0.17
Samsung Galaxy note 8 Sar Değeri – 0.17
Samsung Galaxy Note 10+ Sar Değeri – 0.19
Nokia 6 Sar Değeri – 0.21
Samsung Galaxy Note 10 Sar Değeri – 0.21
Nokia 8 Sar Değeri – 0.22
Nokia 3.2 Sar Değeri – 0.24
Nokia 2 Sar Değeri – 0.24
LG G7 ThinQ Sar Değeri – 0.24
Samsung Galaxy A8 Sar Değeri – 0.24
Samsung Galaxy M20 Sar Değeri – 0.25
Nokia 7.1 Sar Değeri – 0.26
Honor 7A Sar Değeri – 0.26
Samsung Galaxy S10 Sar Değeri – 0.26
Samsung Galaxy S8+ Sar Değeri – 0.26
Samsung Galaxy S7 Edge Sar Değeri – 0.26

SAR Değerini En Yüksek Telefonlar

Xiaomi Mi A1 Sar Değeri – 1,75
Xiaomi Mi Max Sar Değeri – 1.58
Xiaomi mi mix 3 5g Sar Değeri – 1.56
OnePlus 6T Sar Değeri – 1.55
HTC U12 Life Sar Değeri – 1.48
Xiaomi mi mix 3 Sar Değeri – 1.45
Sony Xperia XA2 Plus Sar Değeri – 1.41
Google Pixel 3 XL Sar Değeri – 1.39
iPhone 7  Sar Değeri – 1.38
Sony Xperia XZ1 Compact  Sar Değeri – 1.36
HTC Desire 12 | 12+ Sar Değeri – 1.34
Xiaomi Mi 9T  Sar Değeri – 1.34
Google Pixel 3 Sar Değeri – 1.33
iphone 8 Sar Değeri – 1.32

Sonuç olarak, SAR değerlerinin bir akıllı telefonun özellikler listesindeki rastgele önemsiz sayılar olmadığını, yeni bir telefon satın alırken gerçekten dikkat etmeniz gereken şeyler olduğunu anlamalısınız.

Kaynak: btk.gov.tr, fcc.gov , proximus,

İlgili Makaleler