İnceleme

İkinci Yeni Hareketi ve Öncüleri

ikinci yeni hareketi akımı şairleri
İkinci Yeni Hareketi ve Öncüleri Cumhuriyet Dönemi ile birlikte Türk Edebiyatı, Batı Edebiyatı etkisinde yönünü Batı’ya doğru çevirmiş ve Divan Edebiyatın'dan uzaklaşmıştır. Türk Edebiyatı'nın modernleşme sürecinde, İkinci Yeni akımı 1950'li yıllarda Garipçiler ve Toplumsal Gerçekçi akımına tepki olarak ortaya çıkmış bir şiir hareketidir.

Hits: 71

İkinci Yeni Akımı;

İkinci Yeni Hareketi ve Öncüleri
Cumhuriyet Dönemi ile birlikte Türk Edebiyatı, Batı Edebiyatı etkisinde yönünü Batı’ya doğru çevirmiş ve Divan Edebiyatın’dan uzaklaşmıştır. Türk Edebiyatı’nın modernleşme sürecinde, İkinci Yeni akımı 1950’li yıllarda Garipçiler ve Toplumsal Gerçekçi akımına tepki olarak ortaya çıkmış bir şiir hareketidir.
İkinci Yeni şairlerinin en belirgin özelliği irrasyonalist bir dil ile modernist yaklaşım sunarak okuyucunun hayal dünyasında farklı çağrışımlar meydana getirerek, şiirlerde kuralların dışına çıkmalarıdır. İkinci Yeni akımı büyük bir şair topluluğu tarafından benimsenmiş dönemeçtir. Hareketin başlıca temsilcileri Cemal SÜREYA, Turgut UYAR, Edip CANSEVER, İlhan BERK, Sezai KARAKOÇ, Ece AYHAN ve Ülkü TAMER İkinci Yeni şiir topluluğu şairlerindendir.
İkinci Yeniciler şiir hareketinin modernist ve şiirde önceliğin biçim olduğunu savunmuşlardır. İkinci Yeni’yi bazı eleştirmenler edebiyatta bir skandal olarak değerlendirirken, bazıları ise çağdaş ve özgün olarak değerlendirmiştir.

İkinci Yeni Şairleri;

Cemal SÜREYA

1931, Pülümür – 1990, İstanbul

Cemal SÜREYA
Cemal SÜREYA

Turgut UYAR

1927, Ankara – 1985, İstanbul

Turgut UYAR

Edip CANSEVER

1928, İstanbul – 1986, İstanbul

Edip CANSEVER

İlhan BERK

1918, Manisa – 2008, Bodrum

İlhan BERK

Sezai KARAKOÇ

1933, Ergani – 86 Yaşında

Sezai KARAKOÇ

Ece AYHAN

1931, Muğla – 2002, İzmir

Ece AYHAN

Ülkü TAMER

1937, Gaziantep – 2018, Bodrum

Ülkü TAMER

Kaynak: Wikipedia