Sayfa

Pil Nereye Atılır?

Sizde, geri dönüşüm kapları ile uyumlu olmayan bazı atıklar olduğunu fark etmişsinizdir. Özellikle piller hakkında konuşursak, çok toksik bileşenlere sahip oldukları için.

Peki piller nereye atılıyor?

İlgili Makaleler

Piller nereye atılıyor?

Bilmeniz gereken ilk şey, pilleri diğer evsel atıklarla birlikte atmanın yasak olduğudur. Çünkü pil içindeki bileşenlerinin salınması, bulunduğu ortama zarar vermektedir. Aslında, özel bir yönetim gerektirirler.

Piller kadmiyum, cıva, kurşun, çinko, lityum, ve nikelden yapılmıştır. Bu da onu yanıcı, kanserojen ve alerjenik özelliklere sahip oldukça zehirli bir atık türü yapar.

Bu anlamda pillerin nereye atıldığını bilmenin bazı alternatifleri vardır :

 • İlk seçenek, bu pilleri satın aldığınız mağazalara gitmektir. Çeşitli ülkelerdeki yasalara göre, bu kuruluşlar kullanılmış pilleri ücretsiz olarak ve yenisini alma zorunluluğu olmaksızın sizden almak zorundadır.
 • Diğer bir alternatif, belediye veya belediye binanızdaki atık yönetiminden sorumlu olanlarla iletişim kurmaktır. Çoğu durumda bu tür atıklar için toplama sistemleri kullanırlar. Bunlar daha çok temiz noktalar olarak bilinir.
 • Pil atıkların yönetiminden sorumlu olan belirli kuruluşlara danışabilirsiniz. Örneğin, Ülkemizde TAP Derneği danışabilirsiniz .
Pil Nereye Atılır? 1
Pil Nereye Atılır? 2

Sıfır Atık için Bu Harika Videoyu Seyredebilirsiniz.

Pillerin Atılmasıyla İlgili Öneriler

Piller tehlikeli bir atık olduğundan, uygun yönetim için dikkate alabileceğiniz bazı öneriler vardır:

 • Her şeyden önce, en iyi öneri pil tüketimini azaltmaktır. Bunun için bir elektrik şebekesine, tercihen sürdürülebilir enerji kaynaklarına bağlanabilen cihazları kullanabilirsiniz.
 • Geleneksel pillere göre daha uzun kullanım ömürleri olduğu için şarj edilebilir piller kullanın.
 • Bu atığın yönetimini kolaylaştırmak için mevcut düzenlemelere uygun piller satın alın.
 • Pilleri atarken, bileşenlerinde herhangi bir reaksiyon oluşmasını önlemek için onları nemden uzak tutmalısınız.
 • Kullanmadığınız cihazlardan pilleri çıkarın. Yararlı ömürleri sona erdiğinde, genellikle sıvı sızdırır veya patlar. Cihaza zarar verebilir ve daha büyük sorunlara neden olur.
Bu Harika Videoyu Seyredin

Bu Harika Videoyu Seyredin.

Pillerin nereye atıldığını bilmenin önemi

Düşündüğünüzün aksine, piller geri dönüştürülebilir. Aslında bu yönetim, çevre üzerinde olabilecek tüm olumsuz etkilerden kaçınmak için gereklidir. Bu anlamda pillerin nereye atıldığını bilmek büyük bir fark yaratabilir .

Bununla birlikte, açık bir şekilde pillerin geri dönüşümü yetkili bir yönetime karşılık gelir. Genel olarak bu prosedür, kimyasal bileşimine göre sınıflandırma ve ardından sonucun bir parçalanma işlemine tabi tutulmasından oluşur.

Bu şekilde geri dönüşüm, farklı işlemler sayesinde malzemelerin pillerden geri kazanılmasını mümkün kılar. Örneğin, yüksek sıcaklıklarda veya çözünme işlemlerinde. Sonuç, yeniden kullanım için farklı durumlarda kimyasal bileşenler olacaktır.

Pilleri nereye atacağınızla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz:

Aşağıdaki makalelerde geri dönüşüm ve atık yönetimi hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

 • Geri dönüşüm kılavuzu? Bu hatalardan kaçının
 • Tehlikeli atık örnekleri ve yönetimi
 • Çöpü evde nasıl düzgün bir şekilde ayıracağınızı öğrenin

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı