Sayfa

İnorganik Atık Nedir

Çöp, insan veya hayvan faaliyetlerinden atık malzeme olarak ortaya çıkan, genellikle katı olan heterojen atık kümesi olarak bilinir.

Çöpü birlikte ürettiğimiz için çöpün ortak yönünü vurgulamak önemlidir. Bu geniş kategori içinde iki tür çöp bilinmektedir:

İlgili Makaleler

İnorganik çöp.

  • İnorganik çöp. Biyolojik kaynaklı olmayan atık kümesidir. Bunlar şüphesiz çevreyi en çok kirletenlerdir, çünkü tamamen veya kısmen sentetik bir bileşime sahiptir, mikroorganizmalar için bozunması zordur, böylece diğer atıklardan çok daha uzun süre değişmeden kalırlar. Haneler belirli miktarda inorganik atık üretse de, bu tür atıkları daha büyük ölçekte üreten endüstrilerdir . Örneğin: cam, plastik, piller.
  • Organik çöp . Esas olarak gıdanın evlerde veya yemek endüstrisinde işlenmesinden elde edilir. Bu atıklar daha iğrençtir, ancak toplumlar için daha az tehlikelidirler, çünkü biyolojik olarak parçalanabilir oldukları için büyük zorluklar olmadan ayrışırlar. Hatta sıklıkla organik gübre olarak veya kompost yapımında kullanılırlar. Örneğin: kağıt, tahta, kuru yapraklar.

İnorganik atıkların sınıflandırılması

İnorganik çöp iki türe ayrılır:

  • Geri dönüştürülebilir. bu arada en çok arzu edilen bir yeniden kullanım sürecine girebilir.
  • Geri dönüştürülemez. Bunu ele almanın ve ekosistem üzerindeki olumsuz etkisini önlemenin tek yolu, çevre tarafından ayrım gözetmeksizin dağılmasını önlemek için uygun kaplara toplanmalıdır. Genel olarak, özel olarak inorganik çöplerin atılması için yeterli kaplara sahip olmak önemlidir.

İnorganik çöp örnekleri

BardakKumaşlar
PlastiklerCep telefonu pilleri
PVCYazıcı Bileşenleri
PillerOtomobil lastikleri
Metal ve kutularAnahtarlık
Kağıt ve kartonRadyolar ve televizyonlar
PillerPaslı tırnaklar
LastiklerTelgopor’u sil
Polietilen torbalarKullanılan röntgenler
Aerosol spreyleriCD

Kaynak: ejemplos.co

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı