sayfa Kaynak

Türkiye Deprem Haritası

türkiye deprem haritası

Hits: 336

Deprem Nedir?

Depremler, sismik dalgalar yüksek frekanslar ve titreşimler üreterek yüksek gökdelenleri sallayan hareketler, evleri, diğer küçük yapıları ve arazi yapısına büyük zarar veren sarsıntılı dalgalardır. 

Deprem Neden Olur?

Dünya yüzeyi oldukça sağlam bir yer gibi görünse de, aslında yüzeyin hemen altında oldukça aktif tabakalar vardır. Dünya dört temel katmandan oluşur: katı bir kabuk, neredeyse katı bir manto, sıvı bir dış çekirdek ve katı bir iç çekirdek.

Deprem Nasıl Ölçülür?

Bir depremin enerjisi, sismik dalgalar adı verilen titreşimlerle yer kabuğuna geçer . Bilim adamları bu sismik dalgaları sismometre denilen enstrümanlarda ölçebilirler. Bir sismometre, cihazı yer altındaki sismik dalgaları algılar ve bunları bir dizi zig-zag olarak kaydeder.

Bilim adamları bir depremin zamanını, yerini ve yoğunluğunu bir sismometre ile kaydedilen bilgilerden belirleyebilirler. Bu kayıt aynı zamanda sismik dalgaların geçtiği yer kabuğu hakkında da bilgi vermektedir.

Türkiye deprem bölgeleri haritası

Deprem Sadece Dünyada mı Olur?

Deprem Dünya üzerinde sismik faaliyetin adıdır, ancak Dünya sismik hareketlerin olduğu tek yer değildir. Bilim adamları Ay daki depremleri ve Mars, Venüs ve Jüpiter’in birkaç uydusu üzerinde sismik aktivite için kanıtlar belirlediler!

Kaynak: Deprem.gov.tr, Nasa

Wikipedia, pinterest.de, facebook.com, pinterest.co.uk, bbc.com