SayfaKaynak

Koronavirüs Güncel Vaka Sayıları

Dünya’daki Koronavirüs Güncel Vaka Sayıları

Koronavirüs Güncel Vaka Sayıları 1
türkiye corona vaka sayısı covid-19

Koronavirüs Güncel Vaka Sayıları 2
türkiye corona vaka sayısı covid-19

Türkiye İllere göre Korona Virüs Vaka Sayıları 01.04.2020

Dünyada Korona Virüs Vaka Sayıları

Corona virüs hastalığı (COVID-19) salgını

Çin’in Wuhan Şehrinde nedeni bilinmeyen pnömoni vakaları 7 Ocak 2020’de Çinli yetkililer tarafından geçici olarak “2019-nCoV” olarak adlandırıldı.

Corona virüsler (nCoV), soğuk algınlığından daha şiddetli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Yeni bir korona virüs (nCoV), daha önce insanlarda tanımlanmamış yeni bir salgındır.

Dünyadaki ülkeler, 2019-nCoV potansiyel yeni vakalarını hızlı bir şekilde teşhis etmek için gözetimi artırdı. Bu virüs ile enfekte olan daha fazla insan o zamandan beri Çin’de ve Avrupa Bölgesi de dahil olmak üzere diğer ülkelere bulaşan vakalarda belirlendi.

Avrupa Bölgesi’ndeki ülkeler, Corona virüsün sıçraması durumunda, Dünya Sağlık Örgütü, hastaları izlemek, örnekleri test etme, hastaları tedavi etme, sağlık merkezlerindeki enfeksiyonu kontrol etme, doğru malzemeleri kullanma ve halkla iletişim kurmak gibi tüm ülkeler için rehber yayınladı.

Mevcut bilgilere dayanarak, Dünya Sağlık Örgütü Etkilenen bölgelerdeki veya bu bölgelerden gelen yolcular için enfeksiyon yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması ve solunum hastalığı belirtileri gösteren herhangi biriyle yakın temastan kaçınılması yer alır.

Yeni Koronavirüsün (COVID-19) belirtileri nelerdir?

  • Yaygın belirtiler ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğüdür. Daha ciddi vakalarda bu belirtiler zatürre, şiddetli akut solunum ve böbrek yetmezliği olabilir.

Yeni Koronavirüsten (COVID-19) korunmak için öneriler nelerdir?

  • El hijyenine dikkat edilmelidir; eller sık aralıklarla temizlenmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda el dezenfektanı kullanılmalıdır. Antiseptik içeren sabun kullanmaya gerek yoktur; normal sabun yeterlidir.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır.
  • Kirli eller ile ağza, buruna, göz ve yüze dokunmaktan kaçınılmalıdır.
  • Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızın tek kullanımlık kağıt mendil ile kapatılması, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılmasına dikkat edilmesi çevreye hastalığın bulaşmasını azaltmada etkilidir.
  • Özellikle solunum yolu enfeksiyon bulguları (ateş, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürme, boğaz ağrısı gibi) varlığında ellerin sık olarak yıkanması, hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnun kapatılması, mümkünse tıbbi maske (cerrahi maske) kullanılması önerilmektedir. Hasta olmayan kişilerin maske takmasına gerek yoktur.
  • Gıda güvenliği önerilerine dikkat edilmelidir (çiğ süt ve hayvansal ürünler tüketmemek, çiğ tüketilecek sebze ve meyveleri iyice yıkayarak tüketmek vb.)
  • Son 14 gün içinde COVID-19 enfeksiyonunun görüldüğü ülkelere seyahat ettiyseniz ve ateş, öksürük, solunum sıkıntısı belirtileriniz varsa cerrahi maske takarak sağlık kuruluşuna başvurunuz ve seyahatinizle ilgili gerekli bilgileri doktorunuza bildiriniz.

COVID-19 Kuluçka Dönemi

2-14 gün, yeni koronavirüs COVID-19 için mevcut resmi tahmini aralığı temsil eder.

Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı, World Health Organization, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi

İlgili Makaleler